راهنمای چادر مسافرتی اتوماتیک فنری و عصایی

راهنمای خريد‌ چادر مسافرتی

چادر مسافرتی
 
بهترین وسیله برای اکثر گردشگران و علاقه مندان به کمپینگ چادر مسافرتی می باشد که در سایز و رنگهای متفاوتی موجود می باشند. در کنار وسایل دیگر برای سفر، مکانی امن و مطمئن برای سرپناه و استراحت نیاز است. بیشتر در شهر های ساحلی به چشم می خورد و قابل استفاده در هر مکانی می باشد. پیشنهاد می شود قبل از خرید اطلاعاتی راجع این محصول داشته باشید چون که انواع مختلفی دارند و ممکن است در حین خرید آن گمراه شوید. 
با كمي دقت متوجه میشويم كه چادر مسافرتی امروزه به عنوان يكي از اصلي‌ترين لوازم سفر گوشه‌ ای از صندوق اتومبيل قرار گرفته و بنابراين اگر قصد خريد اين وسيله را داريد به توصيه‌های ما توجه كنيد تا چادری راحت و ايمن را براي سفرهای خود تهيه كنيد و از راحتی داخل آن هنگام سفر با خانواده لذت ببريد.
معنی کلمه چادر مسافرتی به انگلیسی را به دو قسمت travel به معنی مسافرت یا سفر و tent به معنی چادر یا خیمه میباشد و ترکیب این دو چادر مسافرتی را بوجود میاورند.
چادر مسافرتی به انگلیسی= TRAVEL TENT

ظرفیت
 
زمانی که قصد خرید یک چادر مسافرتی را دارید در اولین مرحله باید به این موضوع فکر کنید که چه تعداد از افراد می خواهند آن را استفاده کنند بنابراین ظرفیت در انتخاب چادر بسیار مهم است که با کف آن سنجیده می شود، معمولا تعداد نفرات از یک الی دوازده نفر است، چادری بهتر است که برای هر نفر دو متر طول و هشتاد سانتیمتر عرض جهت سرشانه داشته باشد، در ضمن وسایل همراه خود را در نظر بگیرید که این وسایل شامل کوله، کفش، لباس ها و تغذیه ای است که همراه دارید.

جداره چادر مسافرتی (نما از خارج)
بسیاری از گردشگران و در رابطه با جنس دیواره های چادر سفر مشکل دارند چون که اکثر آن ها دارای ضخامتی نازک هستند که در هنگام شب، داخل محصول دیده می شود. بهتر است که دیواره آن دولایه باشد تا حریم خصوصی تان در زمانی که در آن ساکن شده اید، حفظ شود. این موضوع زمانی که چادر مورد استفاده خانواده است از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. می توانید در زمان خرید از فروشنده بخواهید که یک مدل از آن را برای تان باز کند.

نصب آسان
 
نصب بعضی از چادر های مسافرتی خانوادگی سخت است و ممکن است شما در نگاه اول فکر کنید که از عهده نصب  آن بر نمی آیید اما در اینجا باید به نصب آسان چادرها اشاره کنیم. این محصول همراه لوازم جانبی قابل دسترس است و به راحتی می توانید با استفاده از میله های موجود، آن را نصب کنید، البته چادر های حرفه ای سخت تر نصب میگردند چرا که بیشتر برای اسکان استفاده میگردند.

لوازم جانبی و کمکی
 
چادر سفری شامل لوازم و اجزای مورد نیاز می باشد که داخل محصول موجود می باشد. هنگام خرید دقت کافی نسبت به این لوازم را داشته باشید چون که برای نصب چادر بسیار مهم هستند. در اینجا به خدمات پس از فروش این محصولات اشاره می کنیم که در صورت بروز هر گونه خرابی مانند شکستن میله و یا بست ها می توانید از آن استفاده کنید.

ارتفاع
 
چادرهای مسافرتی خانوادگی باید ارتفاع مناسبی در رابطه با نوع مصرف خود داشته باشند. هر کدام کاربرد خاص خود را دارند پس در این صورت ارتفاع آنها متفاوت می باشد. برای مثال برای مصارف خانوادگی طوری طراحی شده اند که به راحتی در آن می توانید بایستید. در این صورت بهتر است ارتفاع آن را قبل از خرید بسنجید به علاوه ممکن است چادرهای مناسب کوهنوردی فضا و ارتفاع زیادی نداشته باشند.
نکته: نوع کاربرد خود را از خرید چادر مسافرتی مشخص کنید.

وزن
 
اکثرا بر این باورند که همه چادرهای مسافرتی سنگین هستند و به راحتی قابل حمل و نقل نمی باشند اما باید ذکر کنیم که در کنار محصول، لوازم جانبی هم وجود دارد و همچنین بستگی به مدل و موارد استفاده آن، وزن متغیری دارند. همیشه در نظر بگیرید که جایی که برای سفر و نصب چادر انتخاب کرده اید نزدیک اتومبیل تان نخواهد بود.
نکته: قبل از خرید وزن آن را چک کنید.

اندازه بسته بندی
قبل از خرید یک نمونه از آن به اندازه بسته بندی چادر دقت کافی داشته باشید تا با کمبود جا مواجه نشوید. اندازه های متفاوتی دارد که روی بسته بندی آن چاپ شده است.

فضای داخلی
 
امروزه اکثر افراد از فضای کم و کوچک چادرهای مسافرتی ناراضی هستند. بهتر است قبل از خرید تمام جوانب را در رابطه با خرید آن در نظر بگیرید. اگر تعداد افراد زیادی در هنگام سفر و یا کمپینگ هستید بهتر است مدلی را جست و جو کنید که فضای داخلی اتاق آن بزرگتر باشد. 
نکته: نه تنها تعداد افراد بلکه وسایل جانبی همراه خود را برای اندازه فضای داخلی اتاق در نظر بگیرید و ضمنا در نظر داشته باشید ابعاد تمامی این محصولات با تلرانس تقریبی است مخصوصا در مدل چادر مسافرتی و پشه بند های ایرانی که با دست دوخته میشوند.

پنجره ها
 
وجود پنجره روی محصول الزامیست چون که موجب می شود تا نور کافی به داخل چادر بتابد و موجب تهویه هوا شود. پنجره ها باید دارای محافظ باشند تا از ورود حشرات جلوگیری کنند، این محافظ که در واقع همان پشه بند مسافرتی است در فصل تابستان و هوای گرم کاربرد زیادی دارد ولی در فصول سرد نیز باعث ایمنی در برابر نفوذ حشرات و ... میشود.

جنس
 
یکی از مهم ترین ویژگی های چادر مسافرتی جنس آن است باید مرغوب و با کیفیت باشد. اکثر آن ها از جنس پلاستیکی ساخته شده اند. به جنس آن دقت کنید و موارد مصرف را در نظر بگیرید، این جنس بسته به مدل چادر مسافرتی نیز دارد، مدل های کوهنوردی نازک تر و چادر هلال احمر ضخیم تر است، پس لزوما کیفیت به ضخامت ارتباطی ندارد.

 انواع چادر مسافرتي
 
همه ما دنبال بهترین نمونه از چادر مسافرتی هستیم که می خواهیم بخریم پس تمام جوانب را می سنجیم اندازه، فضا، جنس و .. را مورد بررسی قرار می دهیم تا بهترین نمونه را پیدا کنیم. چادرها انواع مختلفی از نظر شکل ظاهری دارند که به اختصار به توضیح آن ها می پردازیم تا بتوانید محصول مد نظر خود را انتخاب کنید.

1- چادر مسافرتی چارچوب دار
 
بهترین مدل از چادرهای مسافرتی هستند که ارتفاع و فضای داخلی بالایی دارند به راحتی می توانید داخل آن بایستید جنسی محکم و مقاوم در برابر شرایط بد جوی دارد. مناسب برای مصرف خانوادگی است. همراه لوازم جانبی آن به آسانی نصب می شود و نیاز به تخصص خاصی ندارد

چادر مسافرتی چار چوب دار


2- چادر مسافرتی گرده ماهی (Ridge Tent)
 
این مدل چادرهای مسافرتی مثلثی شکل هستند. سایز و اندازه بزرگی دارند که به وسیله 2 چوب عمودی نگه داشته می شوند. از سقف پهنی برخودار می باشند به وسیله طناب به زمین وصل می شوند تا در برابر باد محکم باقی بماند. ولی نصب آنها نسبتا سخت است و باید زمان بیشتری را صرف کرد.

چادر مسافرتی گرده ماهی


3- چادر مسافرتی گنبدی (Dome Tent)
یکی از مدل های پر فروش هستند که با عنوان چادر مسافرتی عصایی نیز شناخته میشوند. وزن سبک و حمل و نقل آسان دارند. سقف محصول مانند یک گنبد می باشد و جنس بدنه آن محکم، مقاوم و از جنس پلاستیک است. سایز و تنوع رنگ دارد و به آسانی نصب می شود، کارخانه های زیادی در تولید چادر مسافرتی گنبدی فعالیت دارند. نصب این مدل نیز مقداری راحت تر است.

چادر مسافرتی گنبدی


4- چادر مسافرتی ژئودزيک (Geodesic Tent)
 
مانند چادر مسافرتی کلمن، سقف گنبدی شکل دارد فقط سقف آن توسط طناب به زمین محکم می شود تا استقامت زیادی را برای کالا بوجود بیاورد. ضمنا انعطاف پذیر، سبک و قابل حمل و نقل آسان است که یکی از گزینه های مورد علاقه برای افرادی است که به دنبال این ویژگی ها میباشند. نصب نسبتا آسانی دارد.

چادر مسافرتی ژئودزیک


5- چادر مسافرتی گردشي (Touring Tent)
 
چادر مسافرتی سایبان دار به وسیله میله های موجود در آن که از جنس فایبر گلاس انعطلف پذیر میباشد نصب می شوند. تمامی میله ها توسط یک بست آهنی به یکدیگر متصل میگردند و استحکام خوبی دارند. ویژگی منحصر به فرد این محصول داشتن سایبان است که در جلوی چادر می باشد، پایه های سایبان نیز از جنس فلز میباشند و باعث استحکام بیشتر سایبان روی زمین میگردد. جنس بدنه از نایلون و پلی استر است که وزن مناسبی برای حمل و نقل ایجاد میکند.

چادر مسافرتی گردشی


6- چادر مسافرتی رو در رو(VIS-A-VIS Tent)
 
یکی از مدل های مورد علاقه کوهنوردان و کمپر ها است. این چادر مسافرتی شامل 2 قسمت می باشد که تکه ای از آن مانند چادر گنبدی شکل است و قسمت دیگر، مانند مدل گرده ماهی است که به وسیله طناب به زمین وصل می شود. این مدل هم دارای سایه بان می باشد. فضای بزرگ این محصول باعث شده طرفداران خاصی داشته باشد و در ضمن چادر بسیار زیبایی است.

چادر مسافرتی رو در رو


7- چادر مسافرتی تونلي يا حلقه اي (Hoop Tent)
 
این مدل نیز بیشتر مورد علاقه کوهنوردان و کمپر ها می باشد. مانند یک تونل می ماند  که از سقف به زمین بوسیله طناب وصل می شود. فضای داخلی آن بسیار زیاد است. سقف و بدنه ای مقاوم دارد. زیبایی خاص بعد از نصب واقعا منحصر به فرد است و افراد خاص پسندی که دنبال یک چادر مسافرتی حرفه ای میگردند این محصول را انتخاب میکنند.

چادر مسافرتی تونلی حلقه ای


8- چادر مسافرتی اتوماتیک (Automatic tent)
چادر های مسافرتی اتوماتیک در حقیقت نسل جدید محصولات هستند که براحتی قابل نصب و همینطور جمع آوری میباشند، در  حقیقت فرم ساختار آن ها ذکر همان چادر عصایی بوده با این تفاوت که توسط یک سیستم بسیار ساده با سازه عصایی روی بدنه خود نصب شده اند و براحتی بعد از خارج کردن از کیف حمل خود میتوان آنها را راه اندازی نمود، از انواع  مختلف این محصولات میتوان به اسم کیت با نام مستعار kit یا همان خاوران و چادر مسافرتی اتوماتیک فیت با نام مستعار fit یا همان چادر فخر ایران اشاره کرد، این محصولات ساخت ایران میباشند و پایه های این چادر ها فلزی بوده که که از نظر استاندارد های جهانی ساخت مورد تایید نمیباشند چرا که پایه های فلزی اولاً موجب سنگینی شده و در ثانی باعث میشود ابعاد بسته بندی چادر بزرگ تر شود و حمل و نقل آن سخت تر باشد، ایراد دیگر که باید به آن اشاره کرد فشار پایه ها در حالت ایستا است که مخصوصا در حالت هایی که باد باشد دچار فشار بهمین پایه ها میشود.
 
تاریخچه چادر مسافرتی اتوماتیک کیت (kit)
چادر صنعت خاوران بیش از سی سال در زمینه تولید انواع محصولات نظامی و امدادی فعالیت دارد و بیشترین سهم تولید این محصولات را داشته است، تولید اولین چادر امدادی اسکلتی مطابق با استاندارد های هلال احمر توسط این شرکت در سال 1379 تولید شده است و در حال حاضر در حوادث استفاده میشود، در سال 1389 این شرکت با تکیه بر تجربه و با هدف بهره گیری از دانش روز جهانی در جهت رشد کیفی محصول در صنعت سفر و محصولات وابسته اقدام به طراحی و ساخت محموعه کامل تولیدی چادر مسافرتی در این زمینه نموده است.
محصول جدید این شرکت با نام چادر مسافرتی اتوماتیک کیت اولین چادر اسکلت فلزی متصل بهم میباشد که با نصب راحت و بسیار سریع خود یکی از مشکلات اساسی مصرف کنندگان را برطرف کرده است، ضمن اینکه طراحی مهندسی و تولید صنعتی این چادر توانسته علاوه بر مزیت های کیفی قیمت آن را نسبت به محصولات مشابه خارجی تا 50 درصد کاهش بدهد.
این چادر طی شماره ID7130 در اداره کل مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر با نام تجاری KIT عرضه میگردد، استفاده از روش های خاص ، علمی و مهندسی در تولید و ساخت این کالا  مهمترین تفاوت را با روشه ای سنتی تولید چادر مسافرتی ایجاد کرده است و دارای مزیت های ذیل شده است.
 
مزیت چادر مسافرتی اتومات کیت (INSTANT KIT):
نصب و جمع آوری سریع چادر مسافرتی کیت در یک دقیقه * نصب ساده و آسان فقط با یک بار مطالعه یا تماشای تصویری CD آموزشی * فضا و ارتفاع مناسب در داخل کالا * پارچه کیت ضد آب (WATER PROOF) * استحکام مناسب کیت با استفاده از فریم فلزی * وزن مناسب با توجه به قطعات مصرفی و مقاوم * تولید پوشش سقف جداگانه که در صورت نیاز به خریداران چادر مسافرتی کیت عرضه میگردد * دارای ضمانت نامه یک ساله پایه های چادر مسافرتی اتوماتیک کیت و 5 سال خدمات پس از فروش چادر.

تاریخ درج مطلب: 1398/10/27
اهمیت چادر مسافرتی
چنانچه اهل مسافرت و کمپینگ و کوه نوردی هستید لازم است از چادر مسافرتی خوب و مناسب به عنوان یک وسیله ی ضروری و کاربردی برای اوقات فراقت خود استفاده نمایید، با توجه به میزان زمانی که در سفر هستید و همچنین جایی که در آن حضور دارید به یک جا برای اسکان نیاز خواهید داشت، این وسیله برای مواقعی که می خواهید استراحت کنید یا هنگام شب وقتی می خواهید بخوابید حکم سرپناه را برای شما دارد، اسباب آسایش و امنیت شما در همه اوقات سفر فراهم کرده و از سلامتی شما در برابر سرما و تغییرات آب و هوایی حفظ می کند، این وسیله در مسافرت یا در طبیعت می تواند خانه و اتاق خواب شما باشد، هنگامی که با خانواده به گردش می روید، می تواند پاسخگوی قرار گرفتن تمامی افراد خانواده به صورت نشسته و خوابیده باشد، چنانچه محل اسکان شما خیس یا خاکی باشد کف چادر به خوبی شما را از تماس با زمین آلوده یا مرطوب پوشش می دهد، سایز های مختلف برای چادر مسافرتی در نظر گرفته شده است که می توانید متناسب با تعداد نفراتی که همراه شما به مسافرت می روند آن را انتخاب کنید، شما می توانید با قرار دادن وسیله های خود داخل چادر به خوبی از آن ها مراقبت کنید، همچنین هنگام سفر ممکن است با بارش باران و برف رو به رو شوید، این اتفاق ممکن است سلامت شما و وسایل همراهتان را به خطر اندازد و گردش شما را مختل کند در نتیجه همراه داشتن چادر مسافرتی باعث می شود شما و وسایل تان به خوبی از خیس شدن در امان بمانید، مدل های مختلفی از این محصول وجود دارد که از نظر ساختار از یکدیگر تفکیک می شوند، این مدل ها عصایی، فنری و اتوماتیک می باشند، هر سه مدل توسط شرکت های معتبری ساخته شده اند و لازم است از کیفیت و قیمت مناسب آن ها مطمئن باشید، هر کدام از این چادر ها را می توان در فصل های مختلف سال استفاده کرد اما برخی به دلیل داشتن امکانات و قابلیت های بیشتر عملکرد بهتری در برابر شرایط آب و هوایی نشان می دهند، پس لازم است هنگام انتخاب چادر مسافرتی علاوه بر ظرفیت آن به کارکرد آن نیز دقت کنید، به دلیل داشتن توری ضد پشه می توانند در فصل تابستان شما را از هجوم حشرات موذی محافظت کند، همچنین جنس توری این وسیله هوا را به خوبی داخل چادر رد وبدل می کند، استفاده از چادر پایه دار یا عصایی در مناطق و فصل هایی که طوفان و باد زیادی جریان دارد می تواند به خوبی در برابر باد استقامت نشان دهد و شما را از خطر آن محافظت نماید، این محصولات به دلیل داشتن پایه فلزی و فایبرگلاس و همچنین طناب نگهدارنده حلقه و میخ مخصوص چنین ویژگی را دارا می باشند، کافی است پس از سر پا کردن آن طناب و حلقه و میخ را به یکدیگر وصل کنید تا از میزان مقاومت اطمینان حاصل کنید، چنانچه هنگام سفر احساس گرما کردید می توانید درب زیپ دار یا چسب دار آن را باز بگذارید تا هوا به صورت بهتری وارد فضای داخلی شود، بعضی چادر ها دارای یک در و بعضی دیگر دارای دو در هستند که برای ورود و خروج بهتر افراد تعبیه شده اند، برخی دیگر نیز دارای اتاق جداگانه بوده که افراد می توانند به صورت جدا از هم در آن به استراحت بپردازند، همچنین داخل این فضای جدا گانه می توانید میز و صندلی مسافرتی قرار دهید تا تبدیل به محل غذا خوری و پذیرایی شما شود، چادر مسافرتی دو پوش به دلیل داشتن یک لایه اضافی و ضخیم این امکان را برای شما به وجود می آورد تا در هوای سرد و بارانی مانع نفوذ سرما و آب به داخل شود، همچنین این پوش های اضافی در برابر اشعه ی خورشید نیز عایق بوده و مانع تابش آن به پوست شما خواهد شد.

صفحات زیر را جهت راهنمایی بیشتر مطالعه نمایید