تشک بیمار (تشک مواج)
به چه دلایل از تشک مواج استفاده می کنیم؟
 
تشک مواج
بیماران مبتلا به آسیب های نخاعی، کسانی که حس کم و تحرک پایینی دارند یا کسانی که باید برای مدت طولانی باید روی ویلچر بنشینند اغلب از زخم بستر رنج می برند. این بیماران به دلیل فشار وزن روی یک قسمت از بدن شان دچار زخم و دیگر مشکلات پوستی می شوند اجتناب از آسیب پوستی برای کسانی که در خطر ابتلا به زخم بستر هستند بسیار مهم می باشد.
آژانس تحقیقات و کیفیت مراقبت های سلامتی آماری مهم براساس یک مطالعه در سال های اخیر جمع آوری کرده که هزینه های مالی، مطب و بیمارستانی مرتبط با زخم بستر نشان می دهد:
 تعداد زیادی از بیماران با زخم بستر درگیر هستند که حدودا از بین 25 نفر پذیرش در بیمارستان 1 نفر به این دلیل می میرند میزان مرگ و میر به دلیل زخم بستر درصد زیادی را به خود اختصاص داده است در حقیقت 1.3 در 3 میلیون نفر بزرگسال تجربه زخم بستر را داشته اند متاسفانه روند آن رو به افزایش است.
زخم بستر و بیماری های دیگر
 
 زخم بستر در اکثر بیماران زمان زیادی طول می کشد و بسیار پر خرج تر از سایر بیماری ها است. در حالی که به طور کلی میانگین بستری شدن در بیمارستان 5 روز است و حدودا در دو هفته بستری بر طبق شرایط پزشکی، زخم بستر ایجاد می شود. درمان حساسیت پوستی در بیمار سخت است و هزینه بالایی دارد اما می توانید به راحتی از آن جلوگیری کنید. مکانی که بیمار قرار می گیرد باید مناسب، سطحی نرم، راحت و محافظ پوستش باشد. ایمنی بیمار نیازمند به روش های درمانی مختلف است که در این صورت هزینه زیادی همراه دارد.
افراد زیادی به دلایل مبتلا بودن به بعضی از بیماری ها و داشتن شرایط خاص باید از تشک بیمار استفاده کنند. بیشترین کاربرد آن، جلوگیری از زخم بستر است. برای مثال افرادی که به فلج مغزی دچار شده اند بهتر است از تشک مواج استفاده کنند چون که به طور دائم بر روی یک سطحی دراز کشیده اند و فقط به روی یک قسمت از بدن آن ها فشار وارد می آید بنابراین سطحی که روی آن دراز می کشند، باید از جنسی خاص تشکیل شده باشد و به گردش خون کمک کند تا از ایجاد زخم در نواحی پر فشار مانند: پا، پشنه پا، کمر و شانه ها جلوگیری کند. اکثر تشک های مواج قابل تنظیم هستند و تعادل خوبی را برای بیمار فراهم می آورد.
دسته ای دیگر از افراد که درد در ناحیه کمر و مفاصل دارند باید از تشک مواج استفاده کنند چون که فشار را در بدن بیمار توزیع و ازایجاد  فشار زیاد بر روی یک ناحیه از بدن جلوگیری می کند.
همچنین در افرادی که مبتلا به انواع بیماری های تنفسی مانند آسم، نارسایی قلبی، ریفلاکس اسید معده به مری و بیماری های ریوی هستند، تشک بیمار توصیه می شود. این دسته از افراد نیاز دارند روی سطحی قرار بگیرند که دم و بازدم راحتی داشته باشند وگرنه در زمان شب و استراحت دچار مشکل تنفسی می شوند. تنظیم ارتفاع سر در این گونه از افراد بسیار  مهم می باشد و ویژگی قابل تنظیم بودن تشک بیمار باعث می شود که راه تنفسی این دسته از افراد در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد.
استثنائات
 
تشک های مواج منحصرا مورد استفاده بیماران با شرایط خاص است اما در اینجا استثنایی وجود دارد. زنان باردار به واسطه شرایطی که دارند ممکن است در این دوران مبتلا به دیسک کمر شوند و یا ورزشکاران به دلیل آسیب های ورزشی بهتر است از این گونه تشک ها استفاده کنند.
مناسب برای افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند و باید روی سطحی قرار بگیرند که انعطاف پذیر باشد و قسمت کمر آنان به خوبی روی تشک مواج قرار بگیرد. قرار گرفتن بر روی تشک های معمولی و فومی باعث ایجاد فرو رفتگی در تشک می شود و برای این گونه افراد مفید نیست. چگونه انعطاف پذیری تشک ها را بسنجیم؟ با فشار دست در تشک می توان میزان انعطاف پذیری (نرمی و سفتی) تشک را سنجید. فرورفتگی در آن ارتجاعی و غیر ارتجاعی بودن آن را نشان می دهد.
آیا سفتی و نرمی تشک در طبی بودن آن تاثیری دارد؟
از نظر علم پزشکی تشک خیلی سفت یا خیلی نرم برای انواع بیماران توصیه نمی شود. سفتی و نرمی تشک بیمار بستگی به نوع بیماری او دارد. اصولا افرادی که از درد در ناحیه کمر و گردن رنج می برند، برای آن ها تشک های نیمه سفت توصیه می شود. اما دسته ای دیگر از بیماران که مبتلا به بیماری های دیابتی و اختلال عروقی هستند از تشک های نرم باید استفاده کنند. تشکی مناسب می باشد که تمامی نقاط بدن را تحت پوشش و حمایت خود قرار دهد.
پرستاران نیز برای راحتی و تحرک بیمار از تشک مواج استفاده می کنند چون با قرار گرفتن بیمار در این گونه سطوح به راحتی می توانند بیمار را تکان دهند وفشار را بر روی نقاط بکاهند. زخم بستر ایجاد شده بر روی پوست قابل پیشگیری است. باید بیمار از رژیم غذایی مناسب داشته باشد و بوسیله پرستار روزی 2 الی 3 مرتبه تکان داده شود تا زخمی که روی پوست او ایجاد شده از بهبود پیدا کند اما این روند در صورتی سرعت بخشیده می شود که شخص بیمار از تشک مواج استفاده کند. در نتیجه یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه زیادی شود، خواباندن بیمار روی تشک مواج است.
تشک مواج مناسب برای درد های مزمن و کمردرد
 
اخیرا راجع به تشک های مواج و موارد استفاده آن بسیار شنیده ایم اما وقتی این سوال مطرح می شود که چه تشکی برای کمر درد مناسب است، هیچ اطلاعاتی نداریم اما با رعایت چندین نکته می توانید به بهترین مدل آن دست پیدا کنید. در بین 300 نفر از افراد بزرگسال تحقیقی به عمل آمد که نشان می داد تشک خوب و مناسب ارتباط مستقیمی با درمان کمر درد دارد. افراد 2 دسته شدند دسته اول تشک با جنسی سفت و دسته دوم تشک انعطاف پذیرتری را استفاده کردند. بعد از 90 روز، درصد بالاتری از مدل دوم رضایت کامل داشتند و اینگونه گزارش دادند
- درد کمتری را احساس می کنیم. 
-راحت تر از روی تخت خواب بلند می شویم. 
-زمان کمتری درد را احساس می کنیم.
مطالعات نشان داد مدل تشکی که انعطاف پذیری بیشتری دارد، درد کمر و مفاصل بهبود می بخشد همچنین عجز و ناتوانی در مفاصل بیماران کاهش می دهد. زمانی که روی آن دراز می کشید فشار کمتری را حس می کنید. این مورد را هم درنظر بگیرید که اگر تشک بی اندازه نرم باشد به اندازه تشک خیلی سفت به کمر شما آسیب می زند. در مطالعاتی که انجمن کایروپراکتیک در کانادا انجام داده است نشان می دهد که 76 درصد از جراحان ارتوپد این مدل تشکی نرم و انعطاف پذیر را پیشنهاد می کنند اما اکثر کارشناسان بهداشت تشک سفت تر و محکم تر را مدنظر دارند. اشتباه کارشناسان این است که فشار زیاد در قسمت های مختلف بدن موجب درد مفاصل می شود و بیماران با درد بیشتری از خواب بلند می شوند. فشار در نواحی مختلف بدن موجب می شود که برای خرید بهترین تشک اقدام کنیم.
واقعیتی شناخته شده می باشد که درد کمر و بدن بر روی کیفیت خواب تاثیر می گذارد تحقیقاتی بر روی عده ای از خانم ها و آقایان صورت گرفته که اول باید 28 روز روی تشک خود بخوابند و بعد از آن 28 روز، خواب روی تشک انعطاف پذیرتری را تجربه کنند. نتیجه به این صورت بود که با خوابیدن روی تشک جدید میزان درد در کمر افراد بهبود بخشیده شد.
قبل از اینکه مشخص شود کدام تشک برای درد های مزمن بدن مناسب می باشد
-روی تشک انعطاف پذیری بخوابید.
-درست ترین نوع تشک را برای از بین بردن درد در نقاط پرفشار انتخاب کنید.
-اگر درد در کمر خود احساسی می کنید پس تشک جدیدی برای خود بخرید. 
آخرین نکته
 
مدت زمان مورد استفاده در مورد تشک ها در ایجاد درد در بدن و کیفیت آن بسیار موثر است افرادی که در تشک های جدید می خوابند خواب بهتر با درد کمتری نسبت به خواب در تشکهای قدیمی دارند. 
در نتیجه اجازه دهید که این مطلب را جمع بندی و بهترین تشک را برای درمان دردهای مزمن انتخاب کنیم. افرادی که از تشک مواج استفاده می کنند بیماری ها و درد های مزمن کمتری را تجربه می کنند همچنین افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند آسیب نخاعی که نمی توانند حرکت کنند حتما از تشک مواج استفاده کنند تا دچار زخم بستر نشوند.

لینک های مفید راجع به تشک های مواج: