دانستنی های قایق بادی
 کدام قایق را بخریم؟ چه قیمتی؟ کدام برند مناسب تر است؟ 
کدام قایق بادی را بخرم 
 انواع و سبک های متفاوتی از قایق های بادی قابل دسترس است بهترین مدل برای شما کدام است؟ 
خرید قایق بادی بسیار آسان است زمانی که شما نوع آن و بهترین مدل برای خودتان را بدانید. شاید خرید یک قایق بادی تاشو بهترین گزینه برای دیدن دریاچه باشد چون که  یکی از این مدل ها را در کناردریاچه دیده اید درخرید عجله نکنید .
وقت صرف کنید و راجع آن بدانید. مطمئن شوید که از خرید یک قایق چه می خواهید. ما برای لذت بردن از ماهیگیری، قایق را خریدیم (این برترین دلیلی است که افراد می خواهند قایق بادی داشته باشند) برای سفر های روزانه و گشتن برای محیطی خوب برای شنا کردن یا عصر های گرم و طولانی تابستان استفاده می کنیم.

تعدادی از قایق ها را در نظر گرفته  که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:
قایق بادی محکم:
 
این محصول سفت و محکم که تماما از جنس پشم شیشه، آلومینیوم یا پلاستیک ساخته شده اند و دارای دریچه ای قابل انعطاف و یک لوله متصل به بدنه می باشند. این مدل برای مسافرت و گردشگری مناسب است. قابل اطمینان، سریع، سرگرم کننده بر روی آب خروشان است. لوله متصل به آن با پوششی خارجی از جنس PVC دارد و این لوله قایق بادی را به طور اعجاب آوری حمایت می کند بنابراین فوق العاده امن درآب می باشد.
نگاهی به مواد تشکیل دهنده قایق می اندازیم:
1- آلومینیوم 
2- فایبر گلاس
3- پلاستیک
اگر تصمیم دارید به تعداد دفعات زیاد قایق سواری کنید بهترین ماده با دوام برای قایق تان از جنس فایبر گلاس سبک تر است. یک قایق آلومینیومی در حدود 75٪ از وزن یک قایق فایبر گلاس را تشکیل می دهد. جنس فایبر گلاس آن بسیار محکم، قوی و بسیار قابل انعطاف پذیر تر از جنس آلومینیوم است. این مورد به این معنی است که در اثر برخورد قایق از جنس فایبر گلاس با سنگ و یا صخره کم تر آسیب میبیند چون این جنس قبل از برخورد منعطف می شود. خاصیت جنس فایبر گلاس این است که به راحتی و با هزینه کم تعمیر می شود و نیز این مزیت را داراست که به قالبی که میخواهید شکل بگیرد پس هیچ محدودیتی در شکل ندارد. قایق های بادی از جنس پلاستیک (ساخته شده از پلی اتیلن) که چند دنده کوچک دارد و برای استفاده رایج و معمول طراحی شده است. قابل دوام و مقاوم در برابر جنس سخت است. احتیاج به تعمیر کم و یا هرگز تعمیر نمی خواهد.
نحوه اتصال لوله به بدنه قایق:
لوله متصل به بدنه قایق بادی اصولا باچسب یا بوسیله نوعی از سیستم مکانیکی اتصال، به آن وصل شده است. 
1- سیستم مکانیکی اتصال 
2- چسب
رایج ترین سیستم طناب پیچ است و لوله مورد نظر وصل به بدنه و داخل طناب پیچیده می شود. در مورد این سیستم یک ایده ای است که به جای طناب بستن روی شکاف، یک لوله در بدنه وارد شکاف می شود. وقتی که لوله ثانویه گرم می شود لوله ی اولیه روی بدنه قایق نگهداشته می شود. لوله اتصال درجنس فایبر گلاسی یا آلومینیومی با چسب و مواد پوشش دهنده ازجنس خود لوله ( PVC ، پلی اورتان) می چسبد. فرآیند واقعی از ایجاد یک اتصال محکم و قوی به بدنه بسیار گسترده است و نیاز به کنترل دقیق دماو رطوبت دارد. این روند 8 ساعت به طول می انجامد بعضی مواقع احتیاج به مارک های معتبر چسب و زمان زیادی احتیاج دارد.
در نهایت ویژگی های موجود در قایق عبارتند از :
- کنسول فرمان 
- نیمکت یا صندلی برای نشستن
- رادار
- یدک کش قایق 
- محفظه ذخیره سازی
- محل ذخیره سوخت
از دسته محصولات محبوبی هستند که مناسب برای ماجرا جویی می باشند.

قایق بادی ورزشی
ساختار قایق بادی ورزشی و دسته بندی آن :
 
قایق بادوام، محکم و بسیار مناسب برای قایق سواری در دریا. این مدل کم جا بوده و قابلیت حمل و نقل آسان دارد. در بین فروشندگان و خریداران اختلاف نظر بسیار زیادی وجود دارد که کدام محصولات ورزشی هستند، کدام برای وزن سنگین یا سبک مناسب می باشند. در اینجا به بحث راجع به این موضوع می پردازیم:
قایق های بادی ورزشی بهتر است از بسیاری از محصولات موجود در بازار جدا کنیم. به دلیل اینکه انتخاب آن بسیار سخت است پس من در اینجا راهنمایی در رابطه با خرید این محصول را می دهم تا بدانید که دنبال چه می گردید.
چه چیزی قایق ورزشی را از تفریحی بادوام تر می کند ؟ (به ادامه مطلب توجه داشته باشید.)
تفاوت بین قایق بادی ورزشی و تفریحی:
 
1- قایق های بادی ورزشی از PVC  ساخته شده است.(این موضوع بحث زیادی را به خود اختصاص میدهد و زیاد به شما کمکی نمی کند.)
2- وزن مواد تشکیل دهنده- اغلب این موضوع با انکار بیان شده است- (بزرگترین سایز محکم و مواد تشکیل دهنده آن سبک است)
3- اگر قایق بادی از جنس PVC  بود بهتر است که لوله اتصال آن از طریق جوشکاری متصل باشد چون در طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد.
4- کف قایق ورزشی به طور تکه تکه هستند. کف آن ممکن است که ساخته شده از چوب باشد اما آلومینیومی آن دراستقامت و محکم بودن بهتر است.( کف قابل انعطاف پذیر در قایق های بزرگ تر ممکن است وجود داشته باشد اما بررسی مدل های بادی نشان می دهد که کف آن به اندازه مدل تکه تکه ای کف خوب و بادوام نیست و نیز درجه کیفی موتور آن در مقایسه با همان مدل از جنس آلومینیوم یا چوب پایین تر است.) 
5- سر تیر (سر درب) بوسیله چسب و با دست به محصول وصل شده باشد قایق بادی ورزشی سر تیر (سر درب) از جنس پلاستیک ندارد. ( نکته ای بسیار مهم در این مدل قایق ها)
6- قایق های ورزشی در سایزو اندازه 3.50 الی 4.9 متر متغیر هستند. ( پس اگر بزرگترین اندازه از این مدل را خریدید و اندازه آن 1.8 متر بود شما یک قایق تفریحی خریده اید.)
7- در مقایسه با قایق تفریحی سبک دارای وزن سنگین تری هستند برای مثال  مدل ورزشی که سایز آن 4 متر است وزن قابل تحمل آن 90 کیلوگرم به بالا می باشد.
در کل محصولات بادی ورزشی به دلیل محکم و چند منظوره بودن، محبوب هستند. به راحتی می توانید 3 الی 4 روز برای کمپینگ در ساحل استفاده کنید و نیزمناسب برای اسکی روی آب و ماهیگیری است.
ویژگی کف قایق بادی ورزشی:
مانند دیگرقسمت ها، کف قایق نیز تنوع در اشکال دارد و به شما اجازه جمع کردن را می دهد. (گزینه ای بسیار عالی) اگر شما جایی را برای نگهداری قایق ندارید و نمی خواهید محصول خود را یدک کش کنید نیز می خواهید قایق را در ماشین خود حمل کنید به کف قایق بادی توجه داشته باشید.
قایق های بادی مزایای بسیار زیادی نسبت به قایق های قدیمی دارند. 
1- در 1 یا 2 کیف (ساک) حمل می شود.
2- در یک محفظه به راحتی جا می شود.
3- احتیاج به یدک کش ندارد.
4- قابل حرکت، محکم و مناسب است.
5- سایز های قابل دسترس از 2 تا 7 متر است.
6- با موتور های کوچک نیز عملکردی عالی دارد.

بهترین محصول برای کمپینگ است که قابل حمل با تریلر کمپینگ و ماشین خودتان است. نکته کلیدی و مهم در قایق های بادی جنس کف آن است، حالا نگاهی تنوع جنس کف می اندازیم:
چوبی:
 
- ارزان است.
- کف محکم آن مناسب برای ماهیگیری، ماجراجویی، شیرجه می باشد.
- رنگ و ظاهر آن در هنگام تغییر شرایط جوی از بین نمی رود.
- موتور آن در مقایسه با قایق های بادی دیگر بزرگ تر است.
- وزن آن سنگین اما می توانید در چند تکه آن را حمل کنید.
آلومینیومی:
 
- بسیار گران است.
- سطح آن مناسب برای ماهیگیری، شیرجه و ماجراجویی است.
- در آب های شور مدت عمر طولانی دارد.
- بدون رنگکاری و لعاب کاری است.
- کاملا تفریحی و جز قایق های سنگین محسوب می شود.
- موتور بزرگی در مقایسه با دیگر قایق های بادی روی آن قرار می گیرد.
پلاستیک:
 
- ارزان است.
- سطح  آن مناسب برای انجام فعالیت های روزانه و اوقات فراغت می باشد.
- نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد.
- وزن سبکی برای حمل و نقل دارد.
- برای استفاده موتورها و وزن سنگین احتیاج به لوله های تقویتی از جنس آلومینیوم دارد.
چند تکه ای:
 
- ارزان است.
- بهترین جنس برای قایقی است که می خواهید مکررا آن رانصب و جمع کنید.
- این جنس روکش احتیاج به نگهداری و تعمیر کم دارد.
- کف آن استقامت لازم را ندارد.
- موتور کوچکتری روی آن به نسبت چوبی و آلومینیومی نصب می شود.
- قایق های بزرگتر به نسبت این جنس هنگام بسته بندی، بسیار سنگین تر هستند.
- باکفه چند تکه ای وارونه نمی شود.
کفه انعطاف پذیر با فشار زیاد :
- مناسب برای قایق هایی که اغلب به کارتان می آید.
- در مقایسه با جنس چوبی و چند تکه ای بسیار ارزان است.
- کفه بسیار محکم دارد و نیز در مقایسه با جنس های دیگراز انعطاف بیشتری برخوردار است مخصوصا درقایق های بادی با سایز بزرگتر 
- بعضی از مدل ها در کفه آن شبیه  V  هستند.
- نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد و وزن آن سبک است.
- به اندازه جنس چوبی و آلومینیومی بادوام نیست.
- نشستن در آن بسیار راحت تر از مدل آلومینیومی و چوبی می باشد.
- بعضی از مواد آن مقاوم در برابر نشت سوخت نیستند.
- خطر پارگی دارد.
- موتور کوچکتری به نسبت سایر مدل ها روی آن قرار می گیرد.
در نتیجه کفه قسمت مهمی از یک قایق بادی را تشکیل می دهد که مستقیما بر ایستادن آن روی آب تاثیر می گذارد پس به دقت انتخاب کنید. اطلاعات و فروش بسیار کم و غلط در رابطه با این محصولات مخصوصا در رابطه با قایق های تولید شده از چین وجود دارد.
اگر هنوز در رابطه با مشخص کردن محصول مورد نظر احتیاج به اطلاعات دارید در ادامه به قایق های تفریحی سبک وزن می پردازیم:
قایق های بادی سبک وزن اغلب محصولات تفریحی نامیده می شوند که با جنس  PVC  ساخته شده و پوشیده شده از بافتی سبک است. لوله اتصال به آن ها از جنس PVC جوشکاری یا با چسب متصل شده است. همه قایق ها از جنس PVC  مقداری درز چسب کاری شده دارد و کفه و لوازم جانبی یا دسته های آن ممکن است که به روی محصول بوسیله چسب متصل شده باشند حتی در بیشتر قایق های جوشکاری شده نیز همین طور است. جنس PVC  جوشکاری شده بسیار بادوام تر از جنس چسب کاری شده آن است. بعضی سازندگان ادعا می کنند که جوشکاری درز ها باعث شنندگی می شود که ممکن است خرد شود و هم چنین مدعی اند که درزهای جوشکاری شده بسیار سخت برای تعمیر هستند. در مقبل بسیای دیگر از سازندگان با این نظر موافق نیستند چون آنها پیشنهاد گارانتی 10 ساله را بر روی درزهای جوشکاری شده می دهند و تنها 5 سال گارانتی  برروی درزهای چسب کاری شده در همان قایق میدهند. بعضی فروشگاه ها از فروش قایق های PVCکه با چسب بهم متصل شده است، خودداری می کنند. بسیاری از وبسایت ها و مطالب نوشته شده راجع به محصولات بادی این موضوع را نشان نمی دهند و مایع تاسف است چون مهمترین نکته می باشد.
نکاتی در مورد قایق بادی سبک وزن که همچنین قایق خانواده هم گفته می شود:
1- وزن را چک کنید (65 کیلو گرم برای 14 فوت)
2- سر تیر آن از جنس پلاستیک که بوسیله چسب یا جوشکاری متصل شده است.
3- مدل کالا شامل سایز هایی از 8فوت/2.4 متر به 14 فوت /4متر می باشد.
4- بسیاری از قایق ها دارای برچسب اطمینان و تایید شده هستند.
مطالب زیادی در رابطه با قایق های بای سبک وزن می باشد چون به نسبت مدل های قبلی ارزان تر می باشد و راحت به فروش می رسد.

قایق بادی کایاک
قایق های بادی کایاک:
 
محصولی راحت، قابل حمل و نقل آسان است یکی دیگر از قایق های بادی کایاک با عملکردی بالا که مناسب برای رودخانه، دریاچه، سد و دریا است. هیچ محصول دیگری قابل قیاس با این مدل نمی باشد. قابلیت بسته بندی این کالا در کمد، آن را مناسب برای ساکنان آپارتمان، ساکنان مکان های تفرجگاهی، قایقرانان و کسانیکه دوست دارند همیشه در حرکت باشند تبدیل کرده است. درست مانند محصولات RAFT و ورزشی که سر تیر برای موتور دارند، مدل کایاک با وزنی سبک مناسب برای دریاچه های آرام برعکس قایق های سنگین وزن و بزرگ که برای آب های خروشان و اکتشافات ساحلی می باشند. به سادگی باد می شود و لوازم جانبی همراه خود دارد.

قایق بادی رفتینگ
قایق بادی RAFT:
 
قایق بادی 5 نفره وپرفروش فروشگاه اینتکس با ویژگی های باورنکردنی است.  به عنوان یکی از بهترین مدلها برای ماهیگیری می باشد. 4 چرخ دنده، ساختار درونی بزرگ و جایگاه موتور دارد. شما می توانید روزتان را به سرعت با پمپ بادی دستی شرکت اینتکس آغاز کنید چون این پمپ در وقت صرفه جویی کرده و به راحتی قایق را باد و خالی می کند. راهکاری قابل حمل است که به آسانی بسته بندی می شود و خود کالا شامل کیسه حمل و نقل است. 2 محل برای نشستن در محصول موجود است که صندلی وسط آن به شما اجازه میدهد که به راحتی در آن حرکت کنید. هر طرف دارای 2 جفت جا پارویی است که به کالا جوش خورده است. پاروی آلومینیومی دارد که به راحتی تا می شود و در کیسه حمل ونقل جا می شود. در صورتی که قایق بادی پاره شود به دلیل سه لایه بودن آن، غرق نمی شود. با راه حلی ساده تعمیر می شود بعد از خارج کردن از داخل آب بوسیله دستگیره ها می توانید به آسانی آن را بلند کنید.

طریقه نگهداری و خشک کردن قایق بادی:
 
چگونه محصول را ازهوای شرجی حفظ کنیم؟
چه مدل قایق بادی شما RAFT باشد یا مارینر یا هر مدل دیگری حتما باید خشک و دور ازهوای مرطوب نگهداری شود. یک اشتباه رایجی که افراد مبتدی انجام می دهند این است که اغلب به طور نامناسب آن را خشک می کنند. اولین گام برای سالم نگهداشتن این است که به طور صحیح خشک شود. اگر در انجام این مورد ناموفق هستید پس احتمال زیادی خواهد بود که کپک و قارچ روی آن ظاهر شود. نه تنها که بوی بدی می دهد باعث از بین رفتن ساختار داخلی آن نیز می شود. اغلب نسبت به خشک کردن قایق حساس هستیم و تمام شن و ماسه های موجود در آن را برمی داریم اما باید مطمئن شویم که 100% خشک هستند. هیچ رطوبتی روی آن باقی نماند.
راهکار مناسب:
 
برای اینکه کاملا خشک شود احتیاج به دو عدد حوله دارید اگر قایق بادی بزرگ دارید حوله بیشتری همراه بیاورید. اگر وقت زیادی دارید قبل از اینکه دست به کار شوید آن را در معرض هوا گذاشته تا کمی خشک شود. اگر هنوز باد شده است لوازم جانبی آن را بردارید. زمانی که کارتان تمام شد با بدنه قایق شروع کنید بعد حوله را روی سطح بیرونی آن کشیده تا خشک شود اگر احساس کردید که لایه بیرونی خشک نمی شود زمان آن رسیده که به مرحله بعدی بروید. 
مرحله بعد: باد موجود در قایق را نیمه خالی کرده و آن را وارونه رها کنید این باعث می شود که آب موجود در محصول جاری شود. دوباره دست به کار شوید  با حوله سطح آن را خشک کنید و مطمئن شوید که سطح بیرونی آن خشک می شود در اینجا می توانید برای خارج کردن شن و ماسه همان حوله استفاده کنید. اگر همه آن ها تمیز نشد نگران نباشید این مورد مانند خشک شدن قایق بادی مشکلی ایجاد نمی کند. گام سوم این است که همه باد را از محصول خالی کرده و به استفاده از حوله ادامه دهید تا تمام نم و رطوبت را بگیرد. در صورت امکان حوله خود را تعویض کنید تا آب بیشتری را جذب کند. 
راهکار راحت:
 
 اگر شما واقعا از قایق بادی خود مراقبت می کنید این راهکار توصیه نمی شود اما بعضی اوقات شما فقط می خواهید که استراحت کنید و خورشید قایق شما را خشک کند. با اینکه خشک می شود اما تنها مشکل این است که در گوشه و کنار محصول آب باقی می ماند و در نتیجه باعث ایجاد کپک می شود، آن را باد شده نگه دارید تا بدنه کاملا خشک شود به آن ضربه بزنید و بار ها این پروسه رو تکرار کنید. اگر امکان دارد آن را خالی از باد کنید و دوباره در معرض آفتاب قرار دهید تا خورشید به گوشه کنار قایق بتابد. زمان بسیار زیادی طول می کشد اما دیگر احتیاج نیست که خودتان دست به کار شوید.

چگونه قایق بادی را خشک کنیم؟
آیا به این راهکارهایی که معرفی کردیم احتیاج دارید؟ کاملا نه اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا می خواهید  قایق بادی تان برای  سالها عمر کند یا نه می خواهید یک مدل جدید آن را بخرید چون که کپک ها پارچه و سطح بیرونی آن را خورده اند. اگر هفته ای یک بار قایق خود را استفاده میکنید احتیاج نیست که کاملا خشک شوند اما اگر می خواهید عاری از هر کپک شود روش هایی که قبلا گفتیم را به شما توصیه می کنیم. خیلی بهتر است که الان مطمئن شوید تا ناراحت ؟؟ نگران شن و ماسه چسبیده به آن هم نباشید چون جز جدایی ناپذیر قایق می باشند. اگر هم به دلایلی نتوانستید با حوله گوشه و کنار آن را خشک کنید به خانه ببرید و از سشوار استفاده کنید. فقط مواظب درجه گرمای آن باشید. روی درجه گرمای کم تنظیم کنید و محصول را از درجه بالای حرارت آن حفظ کنید چون طولانی مدت باعث از بین رفتن جنس و سطح می شود. و مورد دیگری که بهتر است به خاطر بسپارید این است که قایق های بادی، زمان خشک شدن متفاوتی دارند که از PVC  ارزان ساخته شده است خیلی راحت و آسان تر خشک می شود دلیل آن نیز روشن است چون که آب زیادی به خود جذب نمی کند.

انتخاب بهترین قایق بادی از نظر ساختار:
 
برای بهترین قایقرانی، این محصولات بهترین پیشنهاد است. اما این مدل قایق ها کمی پیچیده اند در بهترین حالت ترکیبی ازچند وسایل دریایی، موتور مخصوص و هزینه های جاری آن هستند.در بدترین حالت نیز محصولات بادی سنگین هستند که در گوشه پارکینگ شما جمع شده اند. من در یک اردوگاه بودم  بنابراین فهمیدم که چه قدر این محصولات می توانند نفرت انگیز باشند در واقع آن ها از برخی مزایای سخت و محکم مانند قابل حمل و نقل آسان، شناوری، ثبات و احتیاج به نیرو و الزامات کمتر بهره می برند اما در اینجا جنبه های منفی نیز وجود دارد. چه جای قابل دسترسی برای نگهداری قایق پیدا کنیم؟  سپس چه جایی برای مخزن سوخت پیدا کنیم؟ اگر شما فضای کافی برای نگهداری و حمل این کالا ندارید پس با وزن بسته بندی شده آن همیشه درگیر هستید و از آن چیزی که فکر می کنید بسیار سخت است. یکبار قایق بادی را در آب می اندازید پس می توانید انعطاف پذیری را انتظار داشته باشید زمانی که به دریچه باد آن را دست می زنید و نیز زمانی که دست تنها هستید با موادی ساخته شده است که باد آن را به جریان می اندازد. در واقع دلایل بسیاری برای دوست داشتن و نداشتن این کالا موجود است. اما اگر شما به درک کامل نسبت به قایق بادی
رسیدید به نظر می رسد که مشکل کمتری در برخورد با قایق دارید ولی در تصمیم خود در مورد خرید مدل و نوع آن ضعیف عمل می کنید. چگونه یک تصمیم درست بگیریم؟ فاکتور های زیر را در نظر بگیرید.
- ساختار PVC  در مقابل  HYPALON :
 
قایق های بادی از جنس PVC یا HYPALON ساخته شده اند که دربالا و پایین بودن قیمت و دوام آن بسیار موثر می باشد. PVC  بسیار محبوب است چون که سبک و مقرون به صرفه  می باشد. به آسانی باد می شود چون در تحولات اخیر که درصنعت پلیمر رخ داده جنس PVC  می تواند به طور قابل ملاحظه ای قوی باشد. لایه های آن از بافت هایی تشکیل شده که بهم بافته شده است اما همیشه به جنس بافت های قایق بادی دقت کامل به عمل آورید. ثبات و انعطاف پذیری بالایی دارد و در مقابل تابش نور آفتاب، گرما و رطوبت باقی می ماند. Hypalon در واقع بسیار سنگین، گران و قوی است. بنابراین با ساختاری که دارد برای قایق های سنگین وزن کارایی بالایی دارد. در هر حال خریدن این محصول تا حدودی بستگی به بودجه و کاربرد شما از قایق دارد. اگر می خواهید روزانه و به طور مداوم استفاده کنید پس جنس Hypalon برای شما جواب است اما اگر آن را برای این میخرید که اغلب مورد استفاده قرار دهید و باودام، قابل حرکت، سبک وزن باشد جنس PVC  مناسب است. 
- تخته بادی در مقابل تخته سفت و محکم:
 
قایق های بادی چه با تخته بادی (نرم) و یا محکم ساخته شده باشند، هر دو از جنس آلومینیوم و چند لایه هستند. برای اینکه محصول شما وزن کمی داشته و راحت در حرکت باشد احتیاج به مدلی است که پا و زانوان شما روی کفه آن درد نگیرد پس کفه بادی قابل انعطاف مناسب است. برای قایقرانی با سرعت بالا مقدار کمی از انعطاف و استفاده کارآمد تر از قدرت نیاز است پس ساختار محکم و سخت تری از کالا بهتر می باشد. آگاه باشید که این جنس قایق به طور معمول باعث زخمی کردن دستان و انگشتانتان می شود.
- کارایی اضافی:
 
در هر بودجه ای از قایق لوازم جانبی (پارو، صندلی، پمپ، کیت تعمیر، کیسه حمل و نقل) را همراه دارد که در قیمت آن تاثیر می گذارد. اما باید فضای داخلی را برای راحتی بیشتر و نیز پیچیدگی آن برای قدرت بالا در نظر بگیرید.این موارد معرفی شده باعث ایجاد دوام بالا می شود. هم چنین به خرید چرخ برای حمل و نقل از ساحل و اسکله فکرکنید. اگر قصد دارید که یک موتور قایقرانی کوچک بخرید بهتر است موتور برقی برای تمیز کردن، جمع  و حمل و نقل قایق بادی درنظر بگیرید. هر چند که از هر نوع از آن  استفاده کنید یک اهرم به شما کمک می کند که وزن خود را تنظیم کرده و راحت تر برانید.
- دنده ها:
 
شاید کفه بادی سفت و محکم قایق بادی گزینه های دیگری نیز بوجود بیاورد : عملکرد بهتر و پیشرفته، توانایی نگهداری روی آب و صدالبته گزینه های نامحدود در مورد شکل و اندازه آنها. طبیعتا اگرچه هزینه و قیمت آن از مدل ساده بیشتر است و قابلیت نقل و انتقال آن خیلی با قایق بادی فایبر گلاسی کوچک فرقی ندارد. این عوامل موجود در انتخاب های متفاوتی را در مورد دنده قایق ایجاد می کند.

بهترین جنس برای قایق های بادی :( مزایا و معایب) 
 
- جنس HYPALON 
مزایا:
 
- قیمت آن متوسط ، ساختاری آسان، دست ساز می باشد.
- تعمیرآن آسان همراه کیت تعمیر است.
- بعد از 5 سال به اندازه جنس پلی اورتان سخت و محکم می شود.
- بسیار محبوب در بین مشتریان است.
- تنوع رنگ دارد.
- جنسی مناسب برای قایق های بادی سایز بزرگ و مناسب برای محل هایی که در معرض تابش آفتاب هستند.
معایب:
 
- بسیار سنگین است.
- لوله های متصل به آن مانند جنس پلی اورتان در 5 سال اول محکم نیست.
- لوله ها به وسیله چسب به قایق متصل شده است و ضعیف ترین قسمت قایق بادی می باشد.
- تمیز و براق نگهداشتن آن بسیار سخت است. 
جنس PVC
 
مزایا :
 
- پایین ترین قیمت، ساخت آسان، ساختار ساده آن را به پایین ترین قیمت قایق بادی تبدیل کرده است.
- وزنی سبک دارد.
- لوله های متصل به آن جوشکاری شده و آن ها را قوی تر کرده، همچنین ضد نقض تر از مدل چسب کاری شده آن می باشد.
- تنوع رنگ عالی دارد.
- تمیز نگهداشتن و حفظ آن بسیار آسان است.
- برای قایقرانی با وزن سبک یا ورزش عالی می باشد.
معایب:
 
- پلاستیکی، احتیاج به انعطاف پذیری دارد و گشت و گذار به طور مداوم با آن اوله های متصل به آن را شکننده می کند.
- مواد تشکیل دهنده آن به راحتی پاره می شوند.
- مقاومت ضعیفی در برابر هیدروکربن ها دارد.
- حساس در برابر آسیب و محو شدن رنگ آن می باشد.

پلی اورتان
 
مزایا:
 
- بالاترین قیمت، جنس بسیار بادوامی دارد.
- در برابر پارگی، خرابی، اشیای تیز و برنده مقاوم است.
- لوله ای آن جوشکاری شده و ساختار ضد خرابی دارد.
- آسان تمیز و نگهداری  آن راحت  می باشد.
- بهترین نمونه برای قایق های بادی سنگین است.
معایب:
 
- بسیار سخت ساخته و تعمیر می شود.
- لایه های آن از باد نبوده پس وزن آن بسیار سنگین است.
- محدودیت در رنگ و تنوع دارد.
- بسیار سخت و محکم است.
- در رنگ فاقد دوام است.
بهترین قایق برای ماهیگیری

قایق بادی مدل رفتینگ 
 
اگر ترجیح می دهید که فضا و راحتی بیشتری نسبت به سرعت داشته باشید قایق بادی رفت مدل رویایی شما خواهد بود. قطعات جامد و پلاستیکی ندارد فقط جای نشستن و کف آن پلاستیکی می باشد. با توجه به بدنه نرم آن هیچ مکان سفت و محکمی برای جاگذاری موتور های سنگین وجود ندارد. بهترین موتور که روی آن می توانید نصب کنید یک موتور الکتریکی چرخشی می باشد که بسیار قوی نیست و فقط می توانید برای مسافت کم استفاده کنید. این مدل برای یک ماهیگیر معمولی بهترین نمونه می باشد. ساختار و ظاهر ساده دارد و از مواد ضعیف تری مانند وینیل ساخته شده است. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در فصل تابستان 1 الی 2 بار ماهیگیری میروید این کالا شما مناسب می باشد. مهم ترین مزیتی که دارد وزن و اندازه آن است که ایده آل برای افرادی که انباری کوچکی دارند اما هنوز هم یک قایق میخواهند که بزرگتر از یک تیوب بادی شناور باشد.

تفاوت بین قایق بادی رفت ماهیگیری و معمولی
 
یک مدل کار آمد قایق بادی رفت برای ماهیگیری این است که یک میله ماهیگیری در آن وجود دارد و مدل معمولی آن مناسب ماهیگیری نیستو از مواد کیفی ارزان ساخته شده و به محض اینکه به شی سختی نیز برخورد داشته باشد پاره و خراب می شود.حتی قلاب ها و بعضی مدل ماهیها این مدل ( معمولی) را پاره می کنند. ظاهر ساده و اغلب در رنگهای متفاوتی هستند. اگر هنگام خرید شک کردید که مدل معمولی هستند به میله نگهدارنده آن توجه کنید.
در چه مکان هایی می توان از مدل رفت استفاده کرد؟
بهترین نمونه برای استفاده در آب های آرام مانند دریاچه ها، برکه، رودهای آرام می باشند. اما برای دریا و اقیانوس مناسب نیست.
کدام مدل رفتینگ بهترین نمونه برای ماهیگیری می باشد؟
تصمیم گیری راجع به اینکه کدام قایق بادی بیشترین کیفیت و ارزش را به میزان پولتان می دهد میتوان براساس راحتی خود، چه قدر می توان آن را به روز رسانی کرد (مانند نصب موتور، افزودن کفه جدید و...) و دوام آن باشد. حمل و نقل و شکل آن را شامل نمی شود چونکه هیچ تفاوتی در مدلهای رفت در این دو مورد نیست.
قایق بادی ماینر 4 نفره 
1- بهترین مورد برای شما: قایق بادی مارینر 4 نفره اینتکس
 
این مدل بزرگ و برای انواع ماهیگیران درست شده است که دوست دارند با دوستان خود به ماهیگیری بپردازند. ظرفیت آن 4 نفر و تا وزن 400 کیلوگرم را تحمل می کند. ترکیبی از بین دو مدل قایق تفریحی و رفت می باشد دوام و ثبات مدل تفریحی اما راحتی مدل رفت را دارد. کفه آن پوشیده از پلاستیک است. تیغه زیرین آن را کنترل کرده و از سر خوردن آن جلوگیری می نماید. اما مهم ترین نکته قوی بودن و دوام بالای بدنه که از سه لایه جنس متفاوت ومحکم ساخته شده است. یک کیسه هم برای دنده و باتری برای شارژ موتور وجود دارد. با یک موتور اضافی از شرکت اینتکس می توانید موتور را سوار بر قایق کنید و از سرعت آن لذت ببرید. اما در نظر داشته باشید که فقط برای دریاچه و رودخانه مناسب است. تایید شده توسط گارد ساحلی آمریکا می باشد. قایق های سنگین و محکم مدل رفت از مواد فوق العاده قوی و بادوام ساخته شده اند و به راحتی می توانید اطمینان حاصل کنید که دیگر هیچ قلاب، ماهی و سنگی نمی تواند به روز ماهیگیری شما پایان دهد. مدل مارینر بسیار بهتر از رفت است و کنترل و استقامت بالای آن مناسب برای رودخانه ها و جاهای دیگری است که در آن قدرت مانور بسیار مهم می باشد.
قایق بادی اکستروشن 5 نفره 
2- اکسکروشن 5 شرکت اینتکس
 
ممکن است پول کافی برای قایق بادی مارینر 4 نفره نداشته باشید و نیز نمیدانید که مدل رفت مدلی برای ماهیگیری دارد  پس چه کار میکنید ؟ به مدل اکسکروشن 5 فکر میکنید نصف قیمت مارینر ارزش دارد اما با آن می توانید به تجربه ماهیگیری خوبی دست پیدا کنید قابل توجه ترین تفاوت بین این دو مدل مواد تشکیل دهنده آن است برخلاف مارینر این مدل فقط از یک لایه وینیل پوشیده شده است که در مقابل خراش زیاد بادوام نیستند اگر بدنه آن به جایی برخورد کند یا توسط ماهی گاز گرفته شود احتمال پارگی و سوراخ شدن زیاد است اما با اینکه ساختار قایق ضعیف است به بدی جنس رفت نمی باشد و می تواند تجربه ماهیگیری مانند مدل مارینر را برای شما ایجاد کند 4 عدد میله ماهیگیری دارد و بیش از 4 نفر را حمل میکند. می توانید موتور برقی هم روی آن نصب کنید دلیل اینکه مدل اکسکروشن معروف و محبوب است چون به آسانی تغییر می کند میتوانید روی این مدل کف چوبی محکم و صندلی های اضافی نصب کنید پس اگر دنبال مدلی می باشید که بتوان آن را بهبود ببخشید، اکسکروشن ارزان و بهترین جایگزین می باشد مدل رفت به اندازه مارینر خوب نیست اما اوقات و لحظات شادی را برایتان رقم می زند با 4 جای میله ماهیگیری و گزینه دیگر مانند اضافه کردن موتور برقی این دو مدل را از نظر مشخصات تقریبا یکسان می کند برای ماهیگیری که دنبال جنسی ارزان، متحرک و مناسب برای ماهیگیری باشد بهترین نمونه قایق بادی اکسکروشن است.

چگونه قایق های بادی را تمیز و نگهداری کنیم ؟
بدون شک مالک یک قایق بادی دوست دارد قایق خود تا آخرین زمانیکه ممکن است، ببیند. واقعیت این است که قایق های بادی طوری طراحی شده اند که برای مدت طولانی عمر می کنند. اما ممکن است که تعمیر شوند. اگر وقتی برای تمیز کاری و نگهداری آن ها نگذارید بنابراین هر چند وقت یک بار باید محصولی جدید خریداری کنید. این مطلب موجب می شود زمانی که کالای خود را می خواهید تمیز و نگهداری کنید نکاتی را در ذهن خود داشته باشید بنابراین سالهای زیادی قایق بادی شما عمر می کند.
از خودتان محافظت کنید
 قبل از اینکه به ادامه بحث بپردازیم نمی توانم استرس نداشته باشم نسبت به اهمیت در محافظت خود زمانی که قایق را تمیز می کنید. بدون شک شما با مواد شیمیایی کار می کنید و که به چشم و پوست شما صدمه می زند. بسیار مهم است که همیشه طرز استفاده آن را بخوانید و زمان تمیز کاری اقدامات احتیاطی مواد شیمیایی مانند دستکش و عینک را رعایت کنید.
مواد شیمیایی را آگاهانه خریداری کنید
اولین نکته و احتمالا یکی از موارد مهم این است که مواد شیمیایی برای تمیز کاری قایق بادی را به دقت انتخاب کنیم. در صورت استفاده از مواد اشتباه، به آسیب می رسانیم. برای مثال مواد شیمیایی مانند سفید کننده و آمونیاک برای تمیز کردن حمام  خیلی خوب هستند  اگر چه مواد تشکیل دهنده قایق توسط این مواد خورده می شوند و ساختار داخلی را تضعیف میکنند. بسیار مهم است که قبل از استفاده از مواد جدید، راهنمای آن را بخوانید و مطمئن شوید که این ماده برای ساختار PVCمناسب می باشد.
آب زیادی مصرف کنید
بسیاری از اشخاص فکر می کنند که کف صابون قایق بادی را تمیز می کند. این مورد دور از ذهن می باشد. آب عامل پاکیزگی است فقط صابون کمک می کند که روی سطح بیشتر بماند. در هنگام تمیز کردن آب زیادی مصرف کنید تا مطمئن شوید که اثری از صابون باقی نمانده باشد. باقی مانده صابون سطح را کثیف، کدر و جرمی می کند و مخصوصا باعث ایجاد کپک و قارچ می شود. زمانی که قایق را برای زمستان آماده می کنید بسیار مهم است که هنگام تمیز کردن از آب بیشتری برای شست و شو استفاده کرداه اید.

قایق بادی را از تابش نور آفتاب محافظت کنید
ممکن است که به این مورد تا حالا فکر نکرده باشید اما تابش نور آفتاب به طور مداوم باعث آسیب دیدن قایق بادی می شود.به همین دلیل بسیار مهم و کلیدی است که در محلی خنک، خشک و مهتر از همه تاریک و دور از تابش آفتاب نگهداری شود. اگر چه مورد دیگری نیز در رابطه با نگهداری قایق از نور آفتاب است. بعد از شست و شوی می توانید از مواد نگهدارنده روی سطح بزنید که مناسب برای حفظ ساختار محصول شما می باشند و طوری طراحی شده اند که از اشعه های مضر و ترک خوردگی جلوگیری می کنند. اما در ذهن خود داشته باشید که این مواد نگهدارنده برای همه مدل قایق های بادی نیست.

راهنمایی بیشتر راجع به قایق های بادی در لینک های زیر: