ساخت و احداث استخر
ساخت استخر 
 
استخر بتونی
 
رایج ترین نوع استخری که در بین جامعه دیده میشود، استخر بتونی است. با اینکه تنوع زیادی از استخر مانند بتون، فایبر گلاس و وینیل وجود دارد، 60 درصد از استخرهای ساخته شده از جنس بتون می باشد. این مدل ها در شکل، اندازه و ویژگی محدودیت دارند. مکانی که برای آن ها حفاری می شود با جنس استیل برای استحکام بیشترعایق کاری میشود و در اندازه و طرح های مختلف ساخته می شود اما استخر فایبرگلاس از قبل در کارخانه ساخته می شوند و در جای مورد نظر کار گذاشته می شوند. در شکل و اندازه های متفاوت قابل دسترسی می باشند و استخر های وینیل نیز با جعبه تکمیل آن ارسال گردیده و 33 درصد از بازار را به خود اختصاص می دهند مصالح ساخت استخر زمانی که نصب و کف آن نیز آماده شد سپس پر از آب  و آماده استفاده می شود. شکل آنها فقط محدود به اشکال هندسی قابل دسترس می باشد. در طراحی و ساخت استخرهای پیش ساخته که روی زمین قرار می گیرند قیمت استخر های فایبر گلاسی رو به نگرانی است.این مدل ها در شکل ها و اندازه های دلخواه مشتری  ساخته شده و با فضای مورد نظر وفق داده می شود. اجزاء مورد نیاز برای ساختن آن نیز بسیار زیاد است. طرح های مورد نیاز و انعطاف پذیری را باهم ترکیب کرده برای اینکه با تنوع شکل و اندازه هایی که از استخرهای روی زمینی وارد بازار می شود، تطبیق داده شود و سیستم آسانی از تولید محصول به وجود بیاید بدون اینکه ثبات و استحکام کنار گذاشته شود. استخر روی زمین یک لایه بیرونی دارد که پوشیده از ورق فلزی می باشد و به شکل دایره یا بیضی است. تقویت و حفظ مکان و دیواره های آن در استحکام تاثیر بسزایی دارد. نتیجتا اجزاء متنوع این مجموعه را تشکیل داده و ممکن است که در بالاترین و پایین ترین سطح نرده هایی در گیر شده و دیواره ای محصول را پوشش دهد. بعضی از فرم های صفحه اتصال که در یک حالت عمودی قرار می گیرند و توسط صفحه کنترل که بالای دیواره آن است، کنترل می شوند و کلاهکی بر روی صفحه مونتاژ بسته می شود. استخر های روی زمینی شامل دیواره ها، لایه نفوذ ناپذیر آب و یک فریم برای تقویت دیواره های آن که توسط نرده در پایین و بالای آن وصل می شوند و آنها به سطح داخلی از دیوار استخر وصل شده اند.
 
تاریخچه استخر
 
بیش از 10 میلیون استخر در ایالات متحده آمریکا وجود دارد اما همه آن ها رایج و معروف نبودند. در 50 سال گذشته رشد قابل توجهی برای  ساخت استخر در پشت حیاط منازل دیده شده است. اولی در پاکستان 2500 سال قبل از میلاد ساخته شده بود که به شکل یک حمام بزرگی توسط بشر ساخته شد از جنس سنگ، آجر و پوشیده شده از قیر بود. در سال 1926 کشف شده و در ابتدا فکر کردند که برای استفاده به عنوان حمام معنوی برای مردم دره سند در دوره باستان می باشد که امروزه در پاکستان جنوبی زندگی می کنند.
 
-کاربرد استخر به عنوان تجمل:
در رم ( 100 سال بعد از میلاد مسیح) حمام های عمومی به عنوان یک روش زندگی در امپراطوری رم شناخته شده بودند و به سبک رم در اندازه بزرگ ساخته شده بودند. حمام کاراکالا در رم از یک منبع آب شیرین که بیش از 50 مایل دورتر از طریق سیستمی  سرچشمه می گیرد و اولین استخر آب گرم توسط  گایوس (Gaius) در قرن اول نصب شد با این حال هنوز در آن زیاد شنا نمی کنند و فقط شناگران دولتی در آن برای مسابقات تمرین می کردند.
 
-استخر و مسابقات: 
بازی های المپیک ( سال 1896) بازی های المپیک در سال 1896 شروع شد ومسابقات شنا به عنوان رخدادی تازه در آن بود که مسلما اثری ماندگار بر محبوبیت آن آغاز کرد. در مسابقات سال 1896 آتن- یونان 20000 تماشاگر 4 مسابقه را تماشا کردند که در آبهای آزاد برگزار می شد چون بودجه برای ساخت استخر مناسب وجود نداشت.
اما امروزه خود شما دلیلی هستید که هم اکنون استخر ها از یک حمام عمومی بزرگ به سرگرمی و ورزش در حیاط پشتی شما تکامل یافته است. از سال 1949 کمپانی های سازنده آن ها باعث شدند که استخر در دسترس میلیون ها نفر قرار بگیرد. روش های ساخت و تکنولوژی، استخر های شنا را ارزان وآن را به محیطی سرگرم کننده تبدیل کرده است.
 
مواد تشکیل دهنده استخر
 
مواد اولیه آن شامل  PVC ، پلاستیک، فولاد، استیل یا بتن مواد تشکیل دهنده استخر ها می باشند. میله های فولادی برای نگهداری و استقامت استخر های بتنی موجود است که از سایز 0.97 سانتی متر تا 1.9 سانتی متر متفاوت می باشد. این مواد تا حد زیادی بستگی به شکل استخری دارد که شما می خواهید. تمام لوله کشی های موجود در آن برای انتقال آب معادل و یا حداقل اندازه PVC هستند.  توسط بهترین مواد آمریکایی تست شده و اصولا نرده های متصل به آن از جنس پلاستیک و یا مواد ساده ای هستند.
 
طراحی
 
احداث استخر 
 
تنوع در طرح برای استخر های شنا بازتابی از فضای منحصر به فرد و اقتصادی مصرف کننده است. در اینجا قابل ذکر است که استخر های بتونی در برابر هر شکل و اندازه ای انعطاف پذیری خاصی دارند. جنس وینیل در طرح رو به تکامل هستند می توانند در شکل ها و اندازه های مختلف خود را جا دهند و با استخر فایبر گلاسی عناصر محدود کننده ای در شکل و طرح دارند.( یک تکه استخر که توسط کارخانه ساخته می شود) نقشه های طراحی آن رو به اتمام است و در واقع طرح واقعی آن را نشان می دهد که شامل : شکل، ارتفاع و اندازه آن است. یک مهندس نیز برای ساخت آن جنس خاک، ساختار و محل مورد نظر را برای نصب استخر فراهم می کند. تجزیه و تحلیل خاک و محیط قبل از نصب آن باید صورت بگیرد و نیز محصول به سیستمی احتیاج دارد که آب را از کف آن به سطح برساند همچنین به کیفیت آب نیز کمک کند. همه استخر ها باید سیم کشی داخلی و قطع کننده برق برای محافظت داشته باشند که زمان استفاد از سیستم روشنایی آب به مشکل بر نخورند.
 
روند ساخت استخر 
 
در این قسمت چگونگی ساخت استخر را مرحله به مرحله توضیح می دهیم
 
 روش ساخت استخر
 
قبل از گودبرداری باید نقشه استخر کشیده شود و جنس خاک و میزان مقاومت آن توسط مهندسین تعیین گردد محل استخر و شکل مورد نظر معین شود و اندازه گیری دقیق آن انجام شود چراکه در مراحل مختلف ساخت استخر دچار اشکال و درد سر میشود، پس این مرحله بسیار مهم است و نباید با نگاه سطحی و بدون تحقیق انجام شود.
 
 
اولین مرحله گود برداری است که به وسیله لودر و بولدوزر صورت می گیرد و قابل ذکر است که برای استخر های روی زمین یا روی سقف احتیاج به گود برداری نیست. زیر سازی صورت می گیرد و خاک محل استخر آزمایش و میزان مقاومت و آب های زیر زمینی کنترل می شود.
 
 
در ادامه فرآیند ساخت استخر لوله های تصفیه و گرمایش نصب می شود. جنس کاسه استخر از بتن، فلز و فایبر گلاس است. جنس فایبر گلاس بسیار محبوب چون از نظر هزینه و قیمت مقرون به صرفه و نسبت به اجناس دیگر ارزان تر می باشد جنس فلزی بیشتر برای استخر های کوچک استفاده می شود و جنسی است که کمتر مورد استفاده عموم قرار می گیرد. عامه ترین جنس، بتونی است.
 
مکانی که حفر شده است باید مسطح و هموار بوده، پستی و بلندی نداشته باشد و دقت لازم را داشته باشید که کج نباشد برای نرم و هموار شدن زمین از شن استفاده کنید. سایز و اندازه لوله تخمین زده شده چون ظرفیت و مقدار آب مصرفی استخر متفاوت است. میله گردها در اندازه دقیق کنار هم چیده می شوند و نوبت به ساختمان استخر می رسد دیواره های آن گذاشته می شود.
 
  
سیستم الکتریکی مناسب برای استخر در نظر گرفته می شود که  معمولا برای حفاظت از شناگر به چند روش زیر صورت می گیرد:
-عایق کاری تجهیزات الکتریکی
-استفاده از برق با ولتاژ پایین
-سیستم رله کردن برق متصل به زمین
دیواره ها و داخل استخر عایق کاری می شود که معمولا از جنس استیل است و در اصطلاح به آن آب بندی استخر گفته می شود    
 
( از ایزوگام و قیر استفاده نکنید) لازم به ذکر است که سیم کشی زیر زمینی و پریز های برق برای ایجاد سیستم روشنایی و تقویت کننده توان پمپ های برقی صورت می گیرد که حد استاندارد آن حداقل 3 متر فاصله از لایه داخلی استخر است و در صورت استفاده از رله متصل به زمین این فاصله 1.5 متر می باشد. پنل قطع کننده جریان برق باید به عنوان سیستم پشتیبانی استخر نصب شود که در صورت نیاز از بار اضافی برق جلوگیری کند.
در اینجا با استفاده از جاروبرقی سطح استخر را تمیز کرده و پر از آب می کنیم و موادی مانند کلر، اسید موراتیک و تثبیت کننده باید به آن اضافه شود. سیستم تصفیه آب باید به طور مداوم کار کند و در اولین بار حدودا 24 ساعت روشن باشد که آب به سطح مناسب از تمیزی و شفافیت برسد در این مدت زمان ذکر شده 99% از مقدار آب در این سیستم به گردش در می آید و وقتی که به این سطح رسید آب استخر 6 ساعت در روز مکان سالمی می باشد. اغلب سطح آب پر از آلودگی ( روغن بدن، عرق و باقی مانده پوست) است برای پاکیزه نگهداشتن استخر سیستم تصفیه آب باید حداقل 70% از مقدار آب را برای تصفیه جذب کند. سیستم تصفیه با سرعت پایین بازدهی بیشتری دارد. 
دمای آب باید به دقت تنظیم شود و بین 27 الی 30 درجه سانتی گراد باشد قابل ذکر است که دمای بالا به ساختار استخر و لایه های داخلی آن صدمه می زند و همچنین ممکن است که پلیمر های آن را خشک و شکننده کند و به آن ها آسیب بزند.
 
 
کنترل کیفیت:
 
به محض اینکه محل استخر حفر شد و لوله کشی انجام گرفت با آب آن را پر کرده تا محل نشت آن را پیدا شود بازرسان برق کد برقی را به سیستم امنیت داده تا ایمنی آن را چک کنند هموار بودن سطح بتونی باید چک شود که پستی و بلندی نداشته و کج نباشد صفحه تقویتی استیل که برای دیواره های استخر نصب شده بود از نظر ضعف و یا قوی بودن باید کنترل شود تا استرسی نسبت به نصب استخر باقی نماند.
 
مواد بازیافتی:
 
مواد مورد استفاده در ساخت و ساز استخر مواد بازیافتی بسیار زیادی را بوجود می آورند. فولا و آهن های قراضه کارخانه ها ذوب شده و برای پروژه های آتی دوباره شکل داده می شوند باقی مانده های بتونی به زباله های بزرگی تبدیل شده و سیستم  آب شهر هم از شست و شوی معکوس استفاده کرده و پلاستیک هایی که در لایه ها استفاده شده اند با دقت بازیافت می شوند.
 
در آینده :
 
بهبود تولید و ساخت و ساز استخر های شنا در حال ادامه است محصولات روی زمین از نظر ساختار جنس سبک تری دارند و به آسانی نصب می شوند مواد جدید مانند لمینت هرگز ترکیده نخواهند شد اما ایجاد نقص و نشت در آنها ممکن است.  فیبر نوری هم به عنوان سیستم روشنایی در زیر آن استفاده می شود و جایگزین مناسبی برای تاسیسات الکتریکی می باشد. سیستم های استخر های از پیش درست شده نیز به آسانی در خانه نصب می شوند.
نصب استخرهای داخل زمینی بسیار گران است پس داشتن یک استخر روی زمین برای خانواده بسیار کاربردی می باشد راه اندازی، نگهداری آن آسان و در مدتی کوتاه پر از آب می شود این استخر خاص ساختار ویژه ای از جنس PVC  دارد که به هم متصل شده و لایه های بادوام آن در برابر فرسایش و خرابی مقاوم است همراه یک سیستم تصفیه ارسال می گردد تا آب را تمیز و مطمئن برای کودکان شما نگه دارد قطر آن 3 متر که برای کودکان شما فضای مناسبی را مهیا کرده و عمق آن تا 1 متر و مکان امنی را برای شناگران مبتدی است مناسب ترین استخربرای یادگیری شنا کودکان و به اندازه کافی بزرگ می باشد که به همراه آنها دراستخر بادی شنا کنید فضای کافی برای شناور شدن اسباب بازی دارد و نیز استخر را به آسانی می توان با تور و یا سقف پوشش داد تا از افتادن برگ و حشرات در آب جلوگیری نمود امروزه استخر های بادی با برندهای مختلفی تولید شده است که بهترین آن برند شرکت اینتکس است و شامل استخر بادی کودکان، ایزی ست، فریمی، برزنتی و فایبر گلاسی می باشد.هر کدام برای دسته خاصی از افراد تولید و همچنین برای مشاغل مختلفی در اماکن عمومی و پرورش ماهی مورد استفاده قرار می گیرد تنها راه طولانی کردن مدت عمر آن ها دور نگهداشتن از اشیای تیز و برنده می باشد متناسب با سلیقه شخصی بسیاری از افراد است.
استخر بادی فریمی فوق العاده هرگز شروع برنامه ریزی سرگرم کننده برای تابستان آینده دیر نیست و اگر دنبال استخری هستید که تابستان سال بعد همراه خانواده  اوقات فرح بخشی داشته باشید الان بهترین فرصت می باشد نمونه ای مستطیلی شکل شرکت اینتکس استخر فریمی که جنسی فوق العاده دارد و بسیار محبوب است اگر چه نرخ قیمت آن یکمی از مدل فریم فلزی بیشتر می باشد اما در عوض از نظر کیفیت، استقامت، دوام و طول عمر در درجه بالایی قرار دارد و همچنین اگر دنبال استخری هستید که برای چندین سال عمر کند نه فقط برای یک فصل، به شما استخر فریمی فوق العاده شرکت اینتکس را معرفی می کنیم.
 
معرفی استخر فریمی
 
 همراه نردهبان، پارچه زیر و کاور استخر طرح به روز و فوق العاده ای دارد و به جز این مورد به راحتی نصب می شود طوری که خود شخص هم می تواند بدون استخدام یک متخصص آن را نصب کند تنها موردی که وجود دارد این است که قبل از نصب سطح زمین باید کاملا کنترل شود تا از مشکلات بالقوه جلوگیری شود بعد از این مرحله دیواره های استخر را نصب و آن را پر از آب کنید به علاوه شکل و اندازه های متفاوتی که متناسب با بودجه و نیاز شما است قابل دسترسی می باشد.
 
استخر بادی فریمی 
مزایا
 
- تنظیم و نصب آن به سرعت انجام می شود طوریکه در مدل های دیگر آماده سازی و پر از آب کردن استخر از نصب آن بسیار طول می کشد.
- از سایر مدل ها مانند ایزی ست و استخر فریمی فلزی محکم تر و بادوام تر می باشد.
- اگرچه ممکن است جمع کردن آن نسبت به مدل ایزی ست سخت تر باشد اما جمع کردن در فصولی که احتیاج به استخر ندارید موجب افزایش طول عمر استخر می شود.
 
نصب
راه اندازی استخر کاملا ساده است در ابتدا از مسطح و هموار بودن زمین اطمینان حاصل کنید بعد پارچه مخصوص زیر استخر را پهن کنید تا از سطح زیرین آن در برابر پارگی محافظت شود  فریم استخر را نصب و پمپ آب را به آن وصل کنید تا آب پر شود به این نکته توجه داشته باشید که پر از آب کردن استخر نسبت به نصب آن، زمان زیادی طول می کشد که بستگی به سایز و اندازه استخر شما دارد ممکن است که یک پد کف اضافه برای محافظت بیشتر استخر در نظر بگیرید این استخر شامل یک پمپ آب است اما هنوز برای پاکسازی آب نیاز به سیستم یا ماده دیگری دارید.
 
نکات نصب استخر
از سیستم آب نمک برای استخر استفاده کنید چون موجب کاهش در نگهداری و تعمیر می شود از استفاده مواد شیمیایی در استخر پرهیز کنید شاید در اول پول زیادی خرج شود اما در طول سال برای شما مقرون به صرفه است ( بهترین مدل سیستم و اندازه متناسب آن را انتخاب کنید) قبل از نصب بهتر است از پایه های چوبی در زیر آن استفاده کنید بهبود استحکام استخر را در نظر بگیرید در ضمن می توانید از سیستم گرمایشی آب استفاده کنید تا در فصولی که خنک تر است از استخر بهره ببرید. 
در نتیجه استخر فریمی فوق العاده کاملا مناسب با پول شما می باشد و مزایای زیادی نسبت به دوام و استحکام یک استخر بادی دارد نصب آن راحت و آسان است و در فصولی که احتیاج به استخر ندارید می توانید آن را جمع کنید مطمئن هستیم که از خرید آن کاملا راضی خواهید بود.
استخر برزنتی یک نمونه دیگر از محصولات شرکت اینتکس که برای ساخت آن از تکنولوژی و فناوری پیشرفته ای استفاده شده است. جنسی فوق العاده عالی، بادوام و محکم دارد در اینجا فقط یک مدل از سری برزنتی را مورد بررسی قرار می دهیم اگر چه تنوع این گونه محصولات را می توانید در سایت مشاهده کنید جنس بدنه آن از الیاف شمعی، برزنتی و فایبر گلاسی و ابعاد آن 7 در 4.22 متر با قطر تقریبی 8 متر است مواد تشکیل دهنده آن از سه لایه PVC  و استیل می باشد پکیج استخر بادی برزنتی شامل : پارچه ای برای کف استخر، روکش، پمپ تصفیه شنی، فریم فلزی، نردبان و پاک کننده آب می باشد روکش آن برزنتی و مقاوم در برابر فشار آب و ضد خرابی و با خرید این استخر فضایی مفرح برای شنا همراه خانواده ایجاد می کنید همچنین فضایی مناسب و امن برای بزرگسالان و نوجوانان است و برای مصارف کشاورزی و پرورش ماهی اعم از ذخیره آب کاربرد دارد قابل نصب در حیاط منزل، ویلا و فضای باز می باشد در شکل مستطیلی و دایره ای در رنگهای آبی و طوسی قابل دسترسی است.
 
استخر بادی برزنتی 
استخر فایبر گلاسی تنها مدلی از استخر های پیش ساخته می باشد که می توانید آن را در هر شکل و اندازه ای برای مصارفی چون منزل، ویلا، کشاورزی و پرورش ماهی استفاده کنید جنس فایبر گلاس آن را تبدیل به مقرون به صرفه ترین استخر کرده است به دو صورت توکار و متحرک نصب می شود جنس آن بسیار مقاوم و بادوام است که به سادگی از بین نمی رود جایگزین مناسبی برای استخر های قدیمی و سنتی مانند استخر بتونی می باشد چون که برای نصب آن فضا و بودجه کمتری نیاز است.
برای انتخاب راحت تر و ساده تر بین استخر بتونی و فایبر گلاسی به مقایسه این دو محصول می پردازیم:
شما بهتر است استخر بتونی را انتخاب کنید چون
- دنبال شکل و اندازه خاصی از استخر و نه مدل های از پیش تعیین شده فایبر گلاسی هستید.
- عمق زیاد بیش از 8 متر میخواهید و تصمیم دارید تا در تابستان تخته شیرجه روی آن نصب کنید و از آن لذت ببرید. 
- نگرانی نسبت به تعمیر و نگهداری پرهزینه آن ندارید.
- در پی ایجاد فضایی با طبیعت خاص مانند سنگ طبیعی، چمن و گل های اطراف استخر و ظاهری مانند برکه هستید.
- نگرانی نسبت به سختی و زمختی جنس بتون در برخورد با پاهایتان ندارید.
شما استخر فایبر گلاسی را انتخاب کنید چون
-  حداقل ترین تعمیرات و نگهداری در پایان هفته را می خواهید.
- به دنبال سایزی متناسب با فضای موجود و نیز جنسی انعطاف پذیرتر نسبت به بتون هستید.
- جنسی مقرون به صرفه و کم هزینه می خواهید.

 
ساخت و احداث استخر در 6 مرحله
 
هیچ چیز مانند ساخت استخر بتن برای برتری داشتن نسبت به مدلی که همسایه تان دارد، مناسب نیست. اما رویای احداث استخر ممکن است در ابتدا سخت به نظر بیاید. اختیارات و محدودیت های خود راقبل از ساختن استخر در نظر بگیرید و روند ساختن آن را به آسانی ادامه خواهید داد.
روزی که از پدرم راجع به احداث استخر شنا پرسیدم، هیچ وقت نگاهش را فراموش نخواهم کرد. من حدوداً 10 یا 11 ساله بودم و او جوری به من نگاه می کرد که، من از او یک سکوی هلی کوپتر یا برادر خوسته ام.  فریاد کشید و گفت : برو بیرون و اطراف خانه قدم بزن، واکنش او به اون چیزی که انتظار داشتم، نبود.
در آن زمان، استخرهای شنا بالای سطح زمین محبوبیت داشت، اما استخر های حفر شده داخل زمین نادر بود. در واقع، تنها یک مورد از استخرهای کنده شده داخل زمین در کل محله ما بود. زمان عوض شده: بر طبق نظر انجمن حرفه ای استخر و جکوزی، نزدیک بر 5 میلیون استخر های کنده شده داخل زمین در ایالات متحده آمریکا وجود دارد و 175000 تا 200000 استخر جدید در هر سال ساخته می شود.
حدوداً 2 سال پیش من تصمیم گرفتم که شیرجه بزنم، بنابراین پرس و جو کردم. به سازندگان استخر برای هزینه های ساخت و ساز آن زنگ زدم. بعد با بانک راجع به تامین گزینه های مالی صحبت کردم.
زمانی که سازنده استخر برای بازدید مکان استخر آمد، در حیاط پشتی قدم میزد و گاهی اوقات می ایستاد و به خاک زمین ضربه میزد و سری تکان می داد، علامت خوبی نبود. با شور و هیجان کمی گفت: " خوب، ما می تونیم استخر را در اینجا نصب کنیم اما آسان نیست"
ظاهرا یک سنگ خیلی سخت به اندازه تقریبی کوه راشمور در حیاط من وجود داشت. هیچ راه دیگری برای کندن استخر بدون انفجار وجود نداشت. من فوراً با دو نفر از دارندگان استخر که در نزدیکی ما زندگی میکردند، تماس گرفتم و متوجه شدم هر دوی آن ها برای استخر داخل زمین، مجبور به انفجار شده اند. همانطور که من در حال افسوس خوردن برای هزینه دینامیت بودم یکی از همسایه ها راجع به هزینه بالای حصار صحبت میکرد.من کاملاً فراموش کرده بودم که برای نصب یک سد محافظتی اطراف استخر، احتیاج به مجوز قانونی دارم.
همسایه ام گفت : برای ساخت استخر نزدیک به 12000 دلار برای حصارکشی و 2 دروازه هزینه می شود، حیاطش به بزرگی حیاط من نبود، برای او می توانست کمتر از 10000 دلار هزینه کند اما سازنده ( پیمانکار) مبلغ بیشتری برای کندن چاله ها، همه سنگ ها می گرفت . رویای من با خطر و به شدت با کمبود بودجه مواجه شده بود، ناگهان احساس کردم که باید اطراف خانه قدم بزنم. 
بعد از چندین هفته آشکار شد که من تنها یک مرحله از کار را انجام داده ام من همسایه ام باب را برای ساختن استخر متقاعد کردم. از آن جایی که راجع به هم چین ضرری آشفته بودم، احساس میکردم که وظیفه من است که به باب برای رسیدن به استخر رویایی او و خودم کمک کنم. در اینجا چیزی که ما در این راه بدست آوردیم است:
 
1 . انتخاب استخر
 
سه نوع از استخر های داخل زمینی وجود دارد که عبارتند از : بتنی، وینیل پوشیده و فایبر گلاس. در مکان های کوچک شما نیز می توانید پیمانکاران استخر استیل یا آلومینیوم، که دیواره استخر می سازند، پیدا کنید . 
استخر های بتنی به هر شکل و اندازه ای ساخت، این نوع استخر ها اغلب شاتکریت استخر یا گانیت نامیده می شوند زیرا بتن بر روی دیواری از جنس استیل به وسیله تفنگی پرتاب میشود. هنگامی که با سطح یکی شده، رنگ می شود با یک سطح صاف و کاشی کاری شده به پایان میرسد. روش دیگر، درصد کمتری از استخر های بتنی ساخته می شوند و آماده کردن به این روش مانند پایه های ساختمان می باشد. این روش، به نام بتن سازه، اغلب برای استخر ساخته شده روی شیب استفاده می شود.
نصب این مدل نسبت به دیگراستخرهای بتنی بیشتر طول می کشد، در کل بین 3 و 12 هفته، اما  قوی ترین و با دوام ترین نوع استخر در نظر گرفته شده است، در حقیقت تا به امروزه بالغ بر50 سال، استخرهای بتنی در حال استفاده است و بر خلاف هر نوع دیگری از استخرهای داخل زمینی که موجود است، می تواند بازسازی و بزرگ و به روز شود.
استخر های پوشیده شده از وینیل از سطح قابل انعطاف پذیری درست شده است که در داخل گودی جاسازی میشود و به دیواری که از استیل ، آلومینیوم یا پلیمر غیر قابل فساد ساخته شده است، چسبانده می شود. بیشتر استخر های پوشیده شده از وینیل به شکل مستطیل هستند اما شکل ال (L) و فرم دلخواه قابل دسترسی هستند. و سطوح وینیل در ده ها مدل و رنگ برای جلب رضایت هر شخصی با هر سلیقه ای قابل دسترسی است.
زمانیکه استخر وینیل دارید مواظب اسباب بازی استخر ها، حیوانات و اشیای تیز باشید چون موجب پارگی سطح می شود، و در زمانی که سطح تعمیر شده است، بازی مناسب و امن داشته باشید. زمان ساخت استخر وینیل حدودا 1 الی 3 هفته می باشد. 
استخر های فایبر گلاس تولیدات کارخانه ای به شکل یک کاسه غول آسا می باشد که از حفره ی وسط آن قابل حمل با جرثقیل می باشند. در نتیجه نسبت به دیگر استخر ها زمان کمتری برای نصب میگیرند. در بعضی موارد شاید کمتر از 3 روز طول بکشد. 
استخر فایبر گلاس از جنس ژل بسیار نرم و کاملا  بادوام و مقاوم در برابر لکه  است، بر خلاف بتنی، این استخر بدون منافذ است بنابراین از مواد شیمیایی کمتری استفاده شده و امکان جلبک کمتری است.
با این حال استخر های فایبر گلاس در اندازه و سایز های کوچک تری به نسبت استخر بتن و وینیل هستند و تولیدات بزرگ کارخانه ای باید به وسیله کامیون حمل و نقل شوند که اغلب باید مسافت های طولانی را طی کنند، " شرکت حمل و نقل بارهای بزرگ که به وسیله ایالات فردی تنظیم شده است" سوزان باروس از متخصصین استخر و جکوزی توضیح می دهد. " بنابراین ، کامیون ها اغلب باید مسافت ها و ایالت های زیادی را برای رساندن  استخر فایبر گلاس طی کنند "
هر چند که رساندن یک استخر فایبر گلاس به خانه تان، وظیفه  شما نیست اما فضای مناسب در حیاط شما برای جرثقیل آن و قرار دادن آن در جایش، باید وجود داشته باشد.
هر سه نوع استخر بتنی، وینیل، فایبر گلاس، در سر تاسر کشور قابل دسترسی است. هر چند، بعضی از مدل ها رایج تر است. انعطاف پذیری جنس فایبر گلاس و وینیل ایده آل و مناسب برای آب و هوای سرد است در جاهایی که در فصل زمستان انقباض و انبساط چرخه هوا می تواند به ساختار استخر بتنی آسیب وارد کند. استخر های وینیل در بسیار از نواحی فروخته می شود، با این حال هنوز فایبر گلاس در نواحی جنوبی بسیار محبوب است. مطمئن نیستید کدام استخر برای شما مناسب است ؟ بر تجربیات پیمانکاران استخر محلی اعتماد کنید، اگر آن ها یک مدل استخر را در همه کارهایشان نصب کرده اند، احتمالا یک دلیل خوبی برای آن است. ( اغلب با در نظر گرفتن شرایط آب و هوا و خاک محلی انجام می دهند .)
 
2 . مقایسه کردن قیمت های انواع استخر ها
 
خیلی سخت است که بگوییم چه قدر بابت هزینه استخر داخل زمینی باید پرداخت کنیم. تنوع قیمت به شرایط نواحی دارد، نوع استخر،شرایط خاک، سیستم چرخه آب و هوا، لوازم و صد البته سایز و شکل استخر بستگی دارد. حتی در بعضی مواقع از سال ، می تواند قیمت را دستخوش تغییر قرار دهد. بعضی از پیمانکاران برای ساخت استخر تخفیفاتی را درزمانی که شغل آنها راکد است نظر میگیرند.
به طور کلی استخر های بتنی بسیار گران قیمت هستند به دنبال آن استخر پوشیده شده از وینیل است و بعد از آن فایبر گلاس قرار دارد، با این حال در آخربرای استخرهای فایبر گلاس می تواند بیش از یک استخر بتنی هزینه شود.
در این جا می توانم بگویم که در انگلستان همسایه من، بهترین دوست جدید من باب نزدیک به مبلغ 40000 دلار برای یک استخر بتونی  20 در 40 فوت پرداخت کرد. این قیمت شامل سیستم تصفیه آب استخر، پر کردن آب، چراغ های زیر آب و سنگ های لبه استخر بود اما قیمت حصارکردن، محوطه سازی و دیگر اقلام  را در بر نمی گرفت.  هنگام تخمین زدن قیمت کلی استخر این مبالغ را به حساب بیاورید نه به عنوان یک هزینه جداگانه (مرحله 6 را ببنید)
تامی جانسون صاحب استخر ها و چشمه های معدنی در هانتسویل، آلاباما می گوید : "مشتری های ما اغلب هزینه 2 استخر را بابت اتمام یک پروژه استخر صرف می کنند." اگر یک استخر 50000 دلاری خریدید برای آماده سازی آن 40000 دلارتا 50000 دلار .اضافه خرج کنید
 
3. بررسی ناحیه بندی استخر
 
یکی از موضوعاتی که برای ساخت و ساز استخر های داخل زمینی مطرح میباشد، بررسی ناحیه بندی درست مانند هر پروژه  ساختمانی فقط برای بهبود سازی آن می باشد، بنابراین شما الزاماً برای ساخت و ساز اجازه بگیرید و قبل از شروع به انجام هر عملیاتی تاییدیه دریافت کنید.
قوانین ساخت و ساز و ناحیه بندی منطقه به منطقه متفاوت است، اما شما معمولا باید مسافت های بعضی موانع را از استخر تا چاه فاضلاب، چاه تالاب و مانند آنها برآورد کنید، هم چنین کد های مربوط به حصار های استخر و سخت افزار دروازه های آن نیز وجود دارد. 
در کل یک دیوار یا حصار باید حداقل 4 فوت باشد، دروازه ها بلند و مجهز شده و چفت شده به هم و نزدیک به هم باشد. تخته های حصار نباید بیش از 4 اینچ از هم جدا باشند. دهانه های حصار ها نباید بیش از 4/1-1 اینچ باز شود. 
برای محافظت بیشتر مخصوصا زمانی که شما کودک یا خردسال دارید، نصب آلارم روی تمامی درهای خانه و دروازه های مرتبط با استخر و نصب کردن یک پوشش ایمنی و مناسب را در نظر بگیرید، برای یکسری مقررات و محدودیت های خاص با بخش محلی ساختمان و هیئت مدیره ناحیه بندی تماس برقرار کنید.
 
4. محل استخر
 
انتخاب محل مناسب برای ساخت استخر به همان اندازه خود استخر مهم است، یک سازنده مجرب میتواند با ارزشترین مکان را آماده کند اما این نکات را در مکان قرار دهی استخر در نظر بگیرید:
تابیدن خورشید: با قرار دادن استخر جلوی خورشید و دور از درختان می توانید ازامتیاز انرژی خورشید برای حمام آفتاب مجانی استفاده کنید. یک موقعیت عالی نه تنها آب استخر را گرم خواهد کرد هم چنین از ریختن برگها به داخل استخر جلو گیری خواهد کرد.
جلوگیری از وزش باد: ساختن استخر در معرض باد باعث افزایش تبخیر آب میشود به این معنی شما را مجبور می کند که به طور مداوم آب به استخر برای رسیدن به حدنصاب آن بیافزایید. همچنین بادهای شدید می تواند احساس سرمای نامناسب بوجود آورد، مخصوصا زمانی که شما خیس هستید، بوسیله تخته های خورشیدی یا کاشتن درختها و درختچه های قطور (پَهن) بادشکن درست کنید.
قرار دادن در ارتفاع بالا و خشک: از ساختن استخر در سطح پایین از زمین جلو گیری کنید چون بعد از باران های تند و شدید باعث جاری شدن سیل به استخر با گل و آشغال می شود، هم چنین از ناحیه هایی با سطوح بالای آب دوری کنید چون سبب بالا آمدن آب های زیر زمینی و سیل های شدید خواهد شد.
نکات زیر را در نظر بگیرید : استخر نباید روی سیم های برقی و تلفن یا مستقیماً روی چاه فاضلاب و کابل های برقی قرار بگیرد.
ارتباط چشمی : در صورت امکان استخر را در مقابل منظره( دید) خانه بسازید، به این دلیل که شما می توانید شناگران را مشاهده کنید در زمانی که در داخل خانه هستید. 
جاسازی لوازم جانبی استخر: زمانی که از مکان استخر مشخص شدید، از داشتن جای اضافی و اتاق برای جاسازی لوازم جانبی مانند گرداننده آب جکوزی، اسلاید، تخته شیرجه، صندلی و مانند آن ها مطمئن شوید.
 
5.  انتخاب سیستم گردش آب استخر :
سیستم گردش آب استخر 
 
سیستم گردش استخر برای تمیز و شفاف نگهداشتن آب طراحی شده است، برای اینکه موثر واقع شود هر دو عمل تصفیه و پاکسازی را انجام می دهد. قلب سیستم تصفیه، پمپ آن است. این دستگاه آب کف استخر را کشیده، به سطح آب میفرستد و بعد از آن همه چیز را به سمت دستگاه تصفیه هل می دهد قبل از اینکه در داخل استخر به گردش در بیاید، سه نوع دستگاه تصفیه آب وجود دارد:
شن و ماسه، کارتریج و  diatomaceous earth (DE) 
هر سه نوع از دستگاه تصفیه زمانی که درست نصب و حفظ شوند، به خوبی کار می کنند. یک سازنده مجرب استخر، به شما برای انتخاب بهترین سیستم تصفیه آب کمک خواهد کرد. 
سیستم تصفیه شن و ماسه از قدیمی ترین و معمول ترین سیستم تصفیه استخر هستند. از شن و ماسه برای گرفتن آشغال ها و کثیفی ها استفاده می کنند. تکه های شن نزدیک می شوند و تکه های کوچکتر را به دام می اندازند. این سیستم به طور معکوس تمیز می شود به طوری که اب را یه طور معکوس به داخل دستگاه ریخته و آب کثیف از دستگاه مربوطه به داخل لوله فاضلاب ریخته می شود.
دستگاه تصفیه کاتریج به تازگی محبوبیت خود را به دست آورده است. این سیستم از لوله های استوانه ای بزرگ کاتریج استفاده می کند. بسیاری از سازندگان استخر این مدل دستگاه را پیشنهاد می دهند. برخلاف سیستم شن و ماسه احتیاج به شست وشوی معکوس ندارد درعوض به سادگی می توانید استوانه ها را بیرون بیاورید و کثیفی آن را بشویید و این روند آب کمتری نسبت به سیستم معکوس استفاده می کند. در حقیقت شستشوی معکوس به یک مسئله زیست محیطی در جنوب غربی و دیگر مناطق که در معرض خشک سالی  هستند، تبدیل شده است.
به نقل از کوین WOODHURST صاحب استخر برتر در چندلر، آریزونا "اگر هر صاحب استخر در منطقه ققنوس از سیستم تصفیه کارتریج استفاده کند، ما در مجموع حدوداً می توانیم 1.5 میلیارد گالون در مصرف آب صرفه جویی کنیم."
نوع سوم از سیستم تصفیه دارای منفذ های میکروسکوپی است که شبیه به منفذ های کوچک اسفنج می ماند و زمانی که آب وارد آن می شود، تکه های آشغال به دام می افتد، این مدل سیستم می تواند انواع کثیفی و آشغال ها و میکروبها را تصفیه کند، زمانی که دستگاه کثیف میشود از سیستم شست و شوی معکوس استفاده می کند اما میزان آب کمتری به نسبت سیستم شن و ماسه استفاده می کند. پس از آن DE  تازه به دستگاه اضافه می کند. دستگاه تصفیه آشغالها و کثیفی ها را می زداید اما یک پاک کننده شیمیایی برای پاک کردن آلاینده های آلی مانند باکتری های و جلبک ها احتیاج دارد. یک اکسید کننده قوی برای کشتن هر دو آلاینده آلی و غیر آلی استفاده می شود. در اینجا  3 نوع از این اکسید کننده ها که به طور معمول در استخر ها استفاده می شود، وجود دارد: 
کلر، bromine  (هیپوبرماس اسید) و  PHMB(بیگوآنید polyhexamethylene)
کلر تا به حال به عنوان تمیز کننده استخر، بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و اکسید کننده ای قوی و موثر است. زمانی در آب حل می شود که در آب به اندازه کافی منتشر شده باشد همچنین به عنوان هیپوکلرواسید شناخته شده است. چندین نوع کلر قابل دسترسی می باشد :  dichlor  ، کلر گازی، کلر مایع، هیپوکلریت لیتیوم ، trichlor  . هیپوبرماس اسید مانند یک اکسید کننده قوی است و به صورت یک قرص جامد  ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گیرد که قرص ها در آب کم کم حل می شوند و برم مورد نیاز را در آب آزاد می کنند. PHMB یک اکسید کننده استخر است که با هیدروژن و algaecide کار می کند و به عنوان یک اکسید کننده قوی شناخته شده است.
ژنراتور کلر آخرین پاکسازی استخر را نشان می دهد این سیستم به جای استفاده از کلر معمول برای پاکسازی استخر تکه های جامد نمک را تبدیل به کلر می کند اما  برخلاف شنیده ها ژنراتور کلر شوری و نمک، در داخل استخر ایجاد نمیکند.
 
 
ژنراتور کلر 
این نکته قابل ذکر است که قبل از اضافه کردن خودسرانه مواد شیمیایی به آب استخر بهتر است آب استخر را امتحان کنید. مقداری از آب استخر را به عنوان نمونه برای آزمایش به لابراتوار استخر محلی خود ببرید. یا خودتان دست به کار شوید با توجه به توصیه کوین  Woodhurstصاحب استخر " ph  موجود بین 7.2 تا 7.8 و مواد قلیایی بین 80 تا 120 قسمت در هر میلیون باشد." در طول داغترین روزهای تابستان چندین بار در هفته آب را چک کنید. توصیه آقای کوین Woodhurst " آب استخر را در حالت تعادل نگه دارید که بهترین روش برای کنترل مصرف ضدعفونی کننده ها می باشد."
 
6. آگاه بودن از بودجه:
 
همانطور که قبلاً اشاره کردیم قیمت واقعی یک استخر به اندازه قیمت کلی 2 استخر تمام می شود به دلیل اینکه برای پر کردن استخر داخل زمینی آب بیشتری احتیاج است. شما احتیاج به فضا سازی و خرید لوازم جانبی و سرمایه گذاری و نگهداری استخر دارید. در اینجا ما به مواردی اشاره می کنیم که عموماً شامل خود هزینه استخر نمیشوند: 
نورپردازی بیرونی، فضاسازی،مسیر، عرشه مخصوص، حصار، پاسیو، صفحه نمایش حریم خصوصی، جکوزی، سیستم صوتی در فضای باز، کیت تست آب، سایبان، مبلمان پاسیو، تجهیزات ساز، انبار، اسباب بازی داخل استخر، رسانه های الکتریکی در فضای باز و خط تلفن. 
به همه این موارد احتیاجی ندارید اما برای حساب کردن بودجه احتمالی ساخت و ساز استخر، این موارد را به خاطر بسپارید.
 
مطلب جدید تاریخ: 1395/12/25
 
استخر ساخته شده، بتونی، وینلی یا فایبر گلاس؟ 
 
نصب و راه اندازی استخر در منزل می تواند بهترین تصمیم برای شما و اعضای خانواده تان باشد. با استفاده از آن سرگرم می شوید و در زمانی که هوا عالی است جدیدترین روش برای گذراندن اوقات فراغت می باشد. هیچ فرقی ندارد که آسان یا سخت به این نتیجه رسیده اید، انتخاب شما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است. استخرهای بادی در اندازه و شکل های متنوع بوجود آمده اند و هر کدام از آن ها تجربه خاص و سطح مناسبی از راحتی را برای شما رقم می زند.
راجع به دسته بندی استخر های پیش ساخته می خواهیم توضیح دهیم سپس انواع استخرهای در دسترس را به اختصار به شما معرفی می کنیم که به ایده و تصمیم گیری راحت شما کمک خواهد کرد. دو نوع استخر در این رابطه وجود دارد: استخر ساخته شده داخل زمین و روی زمین.
اگر چه دسته بندی این مدل استخر ها به این مورد بستگی دارد که از چه موادی ساخته شده اند در اینجا باید مهم ترین تصمیم را بگیرید چون که هر کدام از آنها مزایا و معایب به خصوص خود را دارد.
استخر ساخته شده روی زمین: ( استخر های بادی) مدرن ترین مدل آن از جنس PVC  که یک نوع پلاستیک فشرده شده ساخته شده است که بوسیله ساختاری فلزی نگه داشته می شود در ضمن بستگی به شکل انتخابی شما دارد. جنس PVC به اندازه کافی نرم و راحت می باشد که با پای شما سازگاری داشته، به آسانی جابه جا شود، انعطاف پذیر و به آسانی حرکت داده می شود. اغلب استخر های بادی دارای پلاستیکی منعطف می باشند و اکثر اوقات این مزیت برای استخر در سایز کوچک است نه استخر های بزرگ که روی زمین ساخته می شود. این مدل استخرها احتیاج به سیستم تصفیه دارند مانند دیگر استخرها اما این سیستم ها متحرک هستند و نصب راحت دارند. احتیاج نخواهید داشت که به طور دائم آن را نصب کنید این محصول می تواند استخر فصلی و سرگرم کننده برای خانواده و افراد جوان باشد.
 
مزایا:
 
این مدل استخر ها بسیار مناسب هستند بدلیل اینکه قیمت پایین دارند و به راحتی نصب می شوند. می توانید خرید آنلاین داشته باشید و یا جهت خرید به مغازه مراجعه کنید هم چنین می توانید قیمت ها را با همدیگر مقایسه کنید. در کمترین زمان نصب می شود و فقط 1 یا 2 نفر برای نصب استخر بادی احتیاج دارید. در سایز و شکل های متنوعی قابل دسترس است. استخر کوچک، بزرگ، بیضی، مستطیلی و ... وجود دارد. مطمئن باشید که استخرهای ساخته شده داخل زمین در اندازه و شکل های متنوع می باشند اما این مدل از استخر ها بهترین گزینه برای صاحب خانه ها می باشد که می خواهند انتخابی ساده با قیمتی پایین داشته باشند.
 
معایب:
 
بزرگترین عاملی که در مورد این مدل استخرها باید در نظر گرفت دوام و مقاومت آنها است که بستگی به این دارد که از چه جنسی ساخته شده اند که حدودا تا میانگین 10 سال عمر داشته باشد. استخر های پلاستیکی می تواند در فصل هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرد، جمع شود اما می تواند دوباره در هر فصلی از سال که احتیاج دارید نصب کنید. موضوع دیگری که بسیاری از افراد با استخرهای ساخته شده روی زمین مشکل دارند این است که جذاب نیستند می توانید آن را روی سطح چمنی یا بتونی نصب کنید بدون اینکه به زیبایی آن محیط اضافه شود. این مدل استخرها برای شناگران حرفه ای مناسب نیستند چون که مانند استخرهای ساخته شده داخل زمین عمیق نیستند همچنین در سایز و شکل استخر ساخته شده در زمین ساخته نخواهند شد.
استخرهای ساخته شده در زمین: در حالیکه استخرهای ساخته شده روی زمین راحت و مناسب هستند، استخرهای داخل برای استفاده دائم یا موقت ساخته می شوند. پول و زمان بیشتری احتیاج دارید که تا یک نمونه از آن را بسازید اما در کل برای سالهای طولانی عمر می کنند، زیبا هستند و می توانید به ارزش این مدل استخر ها اضافه کنید. استخر های داخل زمینی هم احتیاج به سیستم تصفیه و پمپ دارند تا آب تمیز و شفاف نگه داشته شود این مورد به این معنی است که یکمی به نگهداری بیشتری احتیاج دارد اما بسیاری از صاحبخانه ها آن را برای استفاده طولانی مدت با مزایای عالی، منصفانه می دانند.
 
استخر بتونی:
 
تفاوت خیلی کمی بین استخر های بتونی وجود دارد اما اکثر استخر هایی که به روش گانیت ساخته می شوند بتونی هستند. همانطور که گفته شد بوسلیه شلنگی، بتون را فشرده به دیواره استخر اسپری می شود. می توانید این مدل استخر را در اندازه و شکل دلخواه خود بسازید همچنین مناسب با فضای شما طراحی شود.
مزایا:
مزیت عمده اینگونه استخرها این است که کاملا شکل پذیر هستند میتوانید این جنس استخر را هر مدل که دوست دارید طراحی کنید. تا ساخته شود. هر شکل، اندازه و عمق ممکن است. هر مقدار فضایی که داشته باشید می تواند با شکل استخر شما هماهنگ شود و دقیقا همان چیزی شود که انتظار دارید. استخر های بتونی ماندگاری بالایی دارند که بهترین ویژگی میباشند که به ارزش منزل شما اضافه می کنند. در حالیکه به برخی نکات نگهداری احتیاج دارد که در بهترین شرایط باقی بماند و به میزان عمر آن اضافه کند خانه .را جذاب نشان می دهد و در زمانی که بخواهید منزل تان را بفروشید یک گزینه عالی در چشم خریداران می باشد
 
معایب:
 
در کنار این همه مزیت که برای استخرهای بتونی وجود دارد مشکلاتی نیز است مانند قیمت بالای نگهداری استخر بتونی. بعضی از نکات نگهداری روزانه و متداول آن زیاد گران نمی باشد اما هر سال باید سطح استخر بازسازی شود این روند بسیار گرانقیمت و پرهزینه ای است که برای داشتن یک استخر بتونی عالی وجود دارد در ضمن زمان بهتر است زمان آزاد خود را صرف این کار کنید. با توجه به نکات نگهداری کار و منابع زیادتری را نسبت به مدل های دیگر احتیاج داشته به این دلیل می باشد که سطح استخر های بتونی سخت می باشد که آلودگی و باکتری در آن به آسانی رشد می کندپس احتیاج دارید که مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده بیشتری بخرید تا بتوانید آب آن را برای مدت طولانی تمیز نگه دارید در کنار این مورد باید به طور روزانه به آن رسیدگی کنید. مشکل دیگری که در رابطه با سطح سخت استخر بتونی وجود دارد این است که به طور کامل نرم و راحت برای شناگران نمی باشد و اگر به طور مداوم یا برای مدت طولانی شنا می کنید در صورت برخورد بدن تان با آن احساس ناخوشایندی خواهید کرد.
 
استخر وینیلی:
 
همان طور که گفته شد دو نوع استخر ساخته شده در داخل و بیرون از زمین داشتیم. این مدل استخر ها در مقایسه با بتونی زیاد عادی و متداول نیستند و کاربرد کمتری نسبت به دیگر استخرها دارند استخر های وینیلی مانند مدل بتونی به مواد و نگهداری زیادی احتیاج ندارند با این حال در فضای پشتی منزل ساخته می شوند. بهترین گزینه می باشند برای کسانی که می خواهند با هزینه پایین صاحب استخر شوند اگر با هزینه پایین یک استخر موقتی می خواهید، بسیار مناسب می باشد.
 
مزایا:
 
همان طور که گفتیم مهم ترین مزیت استخر وینیلی مواد سازنده ارزان قیمت و نصب راحت آن می باشد به سرعت راه اندازی می شود و در ابتدا زمان زیادی را نمی خواهد صرف آن کنید. بعلاوه نگهداری آسان و ارزان تری به نسبت مدل بتونی دارد. محیط استخر مستعد برای رشد باکتری نمی باشد و استخر زمانی که به پاکسازی داشته باشد به سادگی تمیز می شود. برای شناگران محیط راحت تری می باشد.
 
معایب:
 
اگر چه استخر های وینیلی جالب به نظر می آیند اما برای استفاده طولانی مدت و داشتن مدلی جذاب خوب نیستند. در یک نگاه کامل به این مدل جذابیت کمتری نسبت به دیگر استخرها در فضای منزل تان دارند. بنابراین به راحتی شکل و شمایل اولیه خود را از دست می دهند و به آسانی پاره می شوند که موجب می شود از شکل یک استخر واقعی کاسته شود. بعد از این مواردی که گفته شد باید بگوییم که هزینه نگهداری آن معمولی می باشد چون که تقریبا 7 الی 10 سال یک بار باید عوض شود که از نظر مصرف کنندگان بسیار مناسب تر از نکات نگهداری استخر بتونی است. به طور خلاصه ممکن است پول بیشتری را برای این مدل استخر مصرف کنید با اینکه استخرهای خوبی به نظر نیایند.
 
استخر فایبرگلاسی:
 
این مدل استخر های ساخته شده در زمین جدیدترین دلی است که بازار را تکان داده است. سالیان سال فروخته می شود اما فقط در این چند سال اخیر گذشته معروف و محبوب شده است. برخلاف مدل های دیگر استخر فایبرگلاسی حاضر و آماده بوسیله کامیون به منزل شما حمل می شود و در محلی که در نظر دارید کار گذاشته می شود. مواد سازنده آن از جنس فایبرگلاس و آماده می باشد زمانی که می خواهید این مدل استخر را نصب کنید اجزای آن بهم وصل نمی شوند بلکه استخر آماده در محلی که کَنده اید کار گذاشته می شود.
 
مزایا:
 
نسبت به استخرهای سنتی دارای مزایای زیادی هستند بسیار آسان و به سرعت نصب می شوند چون که استخر مورد نظر حاضر، آماده و قابل دسترس برای نصب سریع می باشند به همین دلیل می توانید پهنا و شکل های متنوع آن که دلخواه تان است را انتخاب کنید و از قبل نسبت به آن چیزی که میخواهید دست پیدا کنید، اطلاعات دارید. اگر قصد خرید دارید طرح های آن را از قبل چک کنید و بعد از آن سفارش دهید. همچنین می توانید رنگ مورد علاقه خود را می توانید انتخاب کنید. هم چنین در کنار این مزیت ها از نکات نگهداری کمتری برخوردار می باشند و جایگزین مناسبی برای مدل بتونی و وینیلی است. سطح آن مساعد برای رشد باکتری و آلودگی نیست. سیستم تصفیه و پمپ در این استخرها ساده است بنابراین تنوع سیستم تصفیه می تواند بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار بگیرد. فراتر از این ساختار بدنه آن بسیار مقاوم و بادوام است و از مواد محکم تری ساخته شده که دیگر نیازی نیست تا 25 سال آینده استخر را عوض کنید.
 
معایب:
 
با در نظر گرفتن تمام مزایا، استخر فایبرگلاسی از قیمت بالایی برخوردار می باشد در کل به نسبت دیگر استخرها گران قیمت تر است که حتی هزینه اولیه آن ذهن خریدار را درگیر می کند. راه اندازی و سیستم ها ی متصل به آن کاملا هزینه بردار است همچنین مدلی انتخاب شده هزینه حمل و نقل به منزل تان را دارد. یکی از معایبی که در رابطه با این استخر وجود دارد محدودیت در شکل و اندازه های آن است در جنس فایبر گلاس نمی توانید به آن شکلی که از استخر می خواهید دست پیدا کنید چون که به محل استخری که کَنده اید حمل می شود و باید همان اندازه محل مورد نظر باشد به این معنی که نمی توانید بزرگتر از آن را بخرید اغلب محدود و از  4 تا 12  متر می باشند و به همین دلیل می توانند این مدل استخر ها را بوسیله کامیون حمل کنند.
 
بهترین مدل برای انتخاب کدام است؟
 
بعد از خواندن تمامی مزایا و معایب استخر و در نظر گرفتن بودجه خود الان زمان آن فرارسیده است که تصمیم نهایی خود را بگیرید اما امیدوارم که این مقاله شما را در روند تصمیم گیری کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید اگر دنبال استخری ساده برای یک یا دو فصل از سال هستید و نمی خواهید پول زیادی را صرف آن کنید، پیشنهاد ویژه ما استخر روی زمینی است. اگر با این ویژگی ها استخر نصب شده داخل زمین می خواهید که موقتا کاربرد داشته باشد، سری وینیلی را در نظر بگیرید و در آخر اگر استخری بزرگتر و دائمی می خواهید بهتر است استخر فایبر گلاسی و بتونی را در ارجحیت خود قرار دهید.