نصب استخر های پیش ساخته
نحوه نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته فایبر گلاس، فلزی و برزنتی
 
در ادامه مطلب می خواهیم که در مورد این سوال صحبت کنیم، بهترین مدل از استخر های خانگی کدام است؟
بسیاری از افراد به دنبال ایجاد فضایی در حیاط پشتی منزلشان هستند که بتوانند برای سالها سرگرمی و تفریح آبی همراه خانواده شان ماندگاری داشته باشد. بدون شک داشتن یک استخر شخصی بسیار عالی می باشد و تاثیر بسزایی بر زندگی تان میگذارد. با وجود این باعث بوجود آمدن تجربیات زیادی شده، بسیار مهم است که چه چیزها و چه مواردی برایتان اهمیت خاصی دارد و چه نوع از پیش ساخته برای شما و مکانی که برای نصب آن در نظر گرفته اید، مناسب است. یک نمونه از استخر های شخصی، مدل ساخته شده روی زمین می باشد. به طور کلی مزایا و معایب آن عبارتند از:
 
مزایا:
 
یک مزیت عمده در همه استخرهای پیش ساخته وجود دارد و آن هم قیمت این محصولات می باشد. استخر های ساخته شده روی زمین از نظر قیمت و هزینه نصب به نسبت استخرهای ساخته شده داخل زمین کمتر می باشند. (اگر تمامی لوازم جانبی که برای یک استخر داخل زمینی در نظر گرفته اید را از این مدل استخر فاکتور بگیرید، از هزینه پایین تری را برای نصب آن در نظر بگیرید)
 
معایب:
 
یکی از معایبی که اکثر مصرف کنندگان با آن درگیر می باشند، معلوم شدن بدنه استخر پیش ساخته روی زمین می باشد. دارای رنگ های متنوعی نبوده که بتوانید آن را با فضای منزل و ساختمان خود هماهنگ نمایید. محدودیت در طراحی و ابعاد ساخته شده دارد و به طور کلی فقط در یه سطح بیضی، دایره ای و مستطیلی موجود می باشد. به طور کلی عاملی مهم برای افزایش قیمت در زمان خرید و فروش خانه بحساب نمی آید.
برای تکمیل این قسمت از مقاله به یک نمونه از استخر پیش ساخته اشاره می کنیم که علاوه بر داشتن بدنه ای محکم و با دوام دارای طرح زیبای چوبی می باشد که از این جهت به آن طرح فایبرگلاس می گویند. به بحث در مورد این نمونه می پردازیم.

چگونه یک مدل از استخر پیش ساخته طرح فایبرگلاس را نصب نماییم:
 
مرحله یک
 
مدل های متنوعی از انواع استخر پیش ساخته در بازار وجود دارد که بوسیله آن می توانید ساعت ها همراه خانواده خود به تفریحات آبی بپردازید، ورزش کنید. در زمانی که هوا بسیار گرم می باشد نیز بعنوان وسیله ای کارامد برای انجام این گونه فعالیت ها کارایی دارد. چگونه میتوان استخر را نصب نماییم که از این لحاظ بستگی به کیفیت و نوع محصولی است که انتخاب کرده ایم. راه اندازی ان می تواند خیلی سریع و در مدت زمانی کوتاهی به آسانی صورت بگیرد و هزینه کمتری را برای شما رقم بزند.
1. آماده کردن وسایل مورد نیاز: قبل از اینکه شروع به راه اندازی آن کنید بهتر است وسایل مورد نیاز نصب استخر پیش ساخته را تهیه کنید. بسیاری از وسایل را می توانید از طریق فروشگاه نزدیک محل زندگی خود تهیه فرمایید. بیل، نوار متر، پیچ گوشتی، شن، صافی، کفگیر، آچار و شن کش.
نصب استخر فایبرگلاس
 
2. بسته بندی ان را باز نمایید: تکه های موجود را از هم جداسازی نموده تا بهتر متوجه شوید که برای وصل کردن استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس به چه مواردی احتیاج دارید. نحوه نصب آن در هر سایزی کاملا متفاوت می باشد در ضمن با جدا کردن تکه های آن از هم، زمان نصب را کوتاه تر نموده و آسان تر می توانید این کار را انجام دهید.
وصل کردن استخر پیش ساخته /> 
3. فضای مورد نظر خود را انتخاب نمایید: اندازه استخر خود را تخمین بزنید و محل مناسبی را برای نصب آن در نظر بگیرید. فقط به یاد داشته باشید که محل نصب استخر باید حدودا 8 الی 10 فوت از درخت دورتر باشد.
بررسی فضای نصب استخر پیش ساخته
 
- از نصب آن بر روی دامنه شیب دار خود داری کنید.
- از نصب آن بر روی ریشه های درخت و مکانی که دارای انسداد زیر زمینی می باشد، اجتناب نمایید.
- با تمام قوانین محلی خود منطبق باشد.
 
مرحله  دو
 
فضای مود نیاز برای نصب و راه اندازی استخر را آماده نمایید. زمین باید مسطح بوده و شیب نداشته باشد. عاری از هر گونه مواد تیز و بُرنده باشد بهتر است قبل از استفاده آن محل جهت راه اندازی استخر فایبرگلاسی محل را پاکسازی نمایید.
1. از مسطح بودن سطح زمین کاملا اطمینان حاصل پیدا کنید. در این مورد می توان گفت که از طریق 2 روش به این مورد دست پیدا کرد و باید گفت که در ساختار استخر پیش ساخته تاثیر مهمی دارد. روش اول به این صورت می باشد که ترانزیتی جهت صاف نمودن سطح زمین، اجاره نمایید. روش دوم نیز به این صورت می باشد که از افرادی خبره جهت صاف نمودن سطح ساخت استخر خود کمک بگیرید.
بررسی مسطح بودن سطح زمین
 
2. نقطه میانی استخر را پیدا کنید. در واقع جایی می باشد که وسط و بر روی آن قرار میگیرد. پیدا کردن آن با اندازه گیری بوسیله ابزار الات آسان می باشد. 
- محل را اندازه گیری نموده و جایی که استخر به طور کامل قرار میگیرد را در نظر بگیرید.
اندازه گیری محل نصب استخر
 
- با استفاده از نوار اندازه گیری، از لبه تا نقطه مرکزی (شعاع) آن را اندازه گیری کنید.
- نقطه میانی استخر را علامت گذاری کنید. 
3. محیط بیرونی را اندازه گیری کنید. منظور از محیط بیرونی در واقع به این معنی نخواهد بود که دیواره های استخر را اندازه گیری کنید اما راهنمای نصب مناسبی را برای ساخت استخر به شما ارائه میدهد.
- نوار اندازه گیری شده که اندازه شعاع استخر می باشد را به اندازه یک فوت بیشتر نگه دارید.
- بر روی زمین از نقطه مرکزی به طور کلی ابعاد استخر را نشانه گذاری کنید.
نشانه گذاری استخر پیش ساخته
 
4. چمن ها را تا حدی که امکان دارد، حذف نمایید. استخر خود را نمی توانید بر روی چمن نصب نمایید. اگر احیانا بر روی چمن راه اندازی شود، پایه های ان نیز ناپایدار خواهد بود و در طول زمان می تواند تغییر کرده و از ثبات یک استخر برخودار نباشد.
حذف چمن جهت نصب استخر
 
- اگر می توانید از تجهیزات بازرگانی استفاده نمایید تا حد لازم بتوانید چمن ها را حذف نموده، نحوه عملکرد آن نیز آسان تر می شود.
5. با چنگک زمین را تمیز نمایید. محلی که می خواهید در آن استخر را نصب نمایید، پیشنهاد می شود که با یک چنگک زمین را تمیز کنید، عاری از هر گونه مواد شود و جمنی باقی نماند.
تمییز نمودن محل نصب استخر با چنگک
 
- ریشه ها را بکَنید، سنگ ها و زباله های دیگر را کاملا تمیز کنید. برای جمع اوری انها به طور کامل می توانید از چنگک استفاده نمایید.
6. بعد از سپری کردن این مراحل دوباره زمین را چک کنید. وارسی مجدد به زمین بسیار مهم می باشد و پایه ساختاری استخر پیش ساخته شما را تشکیل میدهد.
- بلندی های موجود بر روی زمین را بکَنید هم چنین فرورفتگی های موجود را هموار نمایید چون که استخر تان برای مدت زمان طولانی روی این سطح نصب میماند.
- کل منطقه خود باید در یک سطح یک اینچی قرار بگیرد.
نصب استخر فایبرگلاس
 
 
مرحله  سه
 
ساخت و ساز استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس
1. بدنه داخلی استخر خود را نصب نمایید، به شکل صفحه ای فلزی بوده آن را محکم بر روی زمین تثبیت نمایید. ریل های موجود بر روی ان را جهت محکم نگه داشتن صفحه زیرین نصب کنید. از تمامی ابعاد موجود در استخر اطمینان حاصل نمایید. و از درست بودن اندازه های آن اطمینان حاصل کنید.
نصب بدنه استخر
 
2. برای جایگیری حلقه فلزی خود می توانید برای پشتیبانی از پایه های استخر، وسیله ای را جهت حمایت کردن از پایه ها استفاده نمایید. از بلوک استفاده کنید. در جایی که می خواهید این کالا را نصب کنید، بلوک کار گذاشته، تمام سطح زیرین استخر پیش ساخته خود را با  بلوک بپوشانید. می توانید از شن و ماسه جهت استحکام پایه های آن نیز استفاده نمایید. مثلا حیاطی که می خواهید در آن استخر را نصب کنید، پر از شن و ماسه کنید که حدوداً یک الی شش بسته به شن و ماسه نیاز دارید. به طور مساوی و در یک سطح تمامی حیاط را بپوشانید.
استفاده از بلوک جهت نصب استخر
 
3. دیواره های استخر پیش ساخته را نصب کنید. هم اکنون پایه هایی جهت نصب دیواره ها را دارید. به سرعت صورت می پذیرد. از قرار گرفتن اسکیمر در بالای دیواره ی ان اطمینان حاصل نمایید.  تمامی محوطه محصول را به دقت چک کنید تا دچار خطر و آسیب به بدنه آن نشود. اگر دیواره استخر به طور کامل در انتها به هم وصل نشود، احتمال دارد که ریل های زیرین ان را به درستی نصب نشده باشد.
نصب دیواره های استخر
 
4. بعد از آن که بدنه برزنتی استخر را نصب کردید نوبت به آن میرسد که تکه فایبر گلاسی را بر روی آن نصب نمایید. تکه های ان از قبل پرچ شده است بوسیله دست متصل کنید. مهره ها مخصوص و در اندازه های متناسب با هر سوراخ ساخته شده است و برای هر کدام از آنها کارایی ندارد. دقت لازم را در این مورد بکار ببرید. مواظب باشید که خراشی به دیواره آن وارد نشود و در صورتی که این اتفاق افتاد برای رفع آن می توانید از ماله یا سنباده مخصوص استفاده نمایید.
نصب تکه فایبرگلاس
 
5. لایه درونی را نصب نمایید. مواظب باشید تا لایه دورنی دچار پارگی نشود. در ابتدا این لایه را جلوی آفتاب برای چند دقیقه پهن نمایید، این کار باعث می شود که از حالت سفت بودن خارج شود و به آسانی در استخر قرار بگیرد، جوراب بپوشید و به آرامی تمامی چین و چرک های موجود در آن را صاف کنید.
صاف کردن استخر پیش ساخته
 
6.  صفحات، ریل و پوشش بالا را نصب نمایید. تا به این مرحله استخر پیش ساخته را به درستی نصب کرده اید؟ این مرحله به آسانی انجام میشود. به یاد داشته باشید که به طور مداوم دو طرف و سطح رویه آن را مداوم در زمان اتصال چک کنید. این آخرین مرحله از نصب استخر فایبر گلاسی می باشد.
نصب صفحات استخر پیش ساخته
 
 
مرحله چهار
 
1. در این قسمت برای بار آخر روی چین و چروک کار کنید، تمامی سطح ان را صاف نموده، از پای خود استفاده نمایید و برای اخرین بار و بعنوان فرصت آخر این مورد را در استخر خود چک کنید. بدون کفش وارد شوید تا سطح وینیلی استخر تان دچار آسیب و پارگی نشود.
2. استخر پیش ساخته خود را تا نیمه پر از آب کنید. منتظر بمانید تا آرام آرام پر از آب شود. اسکیمر و نحوه عملکرد فیلتر تصفیه را چک کنید.
آب کردن استخر پیش ساخته
 
3. مرحله نهایی و لذت بردن از استخر، فقط در زمان استفاده نکات  ایمنی را رعایت نمایید.
استخر پیش ساخته فایبرگلاس
 

 سوالات متداول در مورد استخر طرح فایبرگلاس
 
مزایا و معایب استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس چیست؟
در پاسخی سریع به این موضوع میتوان گفت که عمده ترین مزیت در رابطه با این مدل است که برای مرمت سطح آن نیاز کمتری به تعمیرات داریم و تنها مشکل مهم آن این است که از نظر هزینه و قیمت به نسبت مدل های دیگر گران تر می باشند. در جوابی جامع تر می توان به این موضوع اشاره نمود که مزیت دیگر کالا این است که برای ضد عفونی، شفاف سازی و تمیز نگهداشتن به مواد شیمیایی کمتری نیاز دارد چون سطح آن منافذ کمتری دارد. سطحی با منفذ کم موجب میشود که صاف تر باشد پس حالت سایندگی کمتری دارد. با اینکه استخر های فایبر گلاس از نظر تجهیزات گران تر از موارد دیگر می باشند اما عموما نیازی به تعمیرات کمتری در طول سال دارند هم چنین این مدل محصولات همراه با لوازم جانبی مانند نردبان، جای نشستن و .. می باشند و چون که از سِری محصولات پیش ساخته بحساب می آیند، در مدت زمان کمتری نصب و راه اندازی میشوند. اگرچه همین ویژگی پیش ساخته بودن نیز یک نقطه ضعف به حساب می آید، به این معنی که از سمت کارخانه و جاده به محل نصب آن حمل می شود، و محدودیت هایی در عرض وجود دارد مخصوصا که باید کمتر از 16 فوت عرض باشد همچنین اگر استخر آماده در طرح و شکلی خاص مد نظر دارید، بعید است که این محصول گزینه ای مناسب و قابل دسترس باشد. در آخر نیز می توان گفت که این محصول هزینه کاملا گران بوده و برای مالکانی که از بودجه کمی برخودار هستند، پیشنهاد نمیشود.

هزینه نصب یک استخر پیش ساخته طرح فایبرگلاس چقدر می باشد؟ 
 
در واقع بعنوان مهم ترین سوال برای خریداران این مدل استخر به حساب می آید که سالهای متمادی و برای بارها سعی در پاسخ دادن آن داشته اند. به طور کلی می توان گفت که این کالا گران تر از مدل های دیگر می باشد چون دارای گزینه ها و مواردی دیگری همراه خود محصول بوده، همچنین طرح فایبر گلاسی ان نیز مزید بر علت می باشد. کارایی این مدل در همه زمینه ها است. قیمت ثابتی در خرید و نصب آن وجود ندارد اما می توان گفت که با تغییر ابعاد استخر در قیمت خرید ان نیز نوساناتی ایجاد می شود.

آیا میتوان از سیستم تصفیه نمک برای پاکسازی آب استخر استفاده کنیم؟
 
زمانی که تابستان شروع میشود اکثر افرادی که صاحب استخر می باشند این سوال را میپرسند که آیا می تواند سیستم تصفیه نمک را در محصول خود راه اندازی نمایند. بسیاری از این افراد هنوز تصمیمی قاطع برای این کار خود نگرفته اند پس بهتر است برای اینکه به نتیجه ای قاطع به این سوال برسید، نکات زیر را بخوانید. 
1. قیمت بالا: بسیاری از ژنراتور ها از قیمت بالایی برخودار می باشند. صاحبان استخر که از نمک برای تصفیه اب استخر خود استفاده می نمایند سالانه حدود مقادیر زیادی را به نسبت کسانی که از مواد شیمیایی استفاده می نمایند، پس انداز میکنند. درست است که در ابتدا هزینه زیادی را برای خرید سیستم تصفیه آب نمک می پردازند اما در طول سال بوسیله آن نیز هزینه هنگفتی را پس انداز می نمایند.
2. تعمیرات استخر پیش ساخته مجهز به سیستم اب نمک: محصولاتی که دارای این سیستم هستند از تعمیرات کمتری برخودار می شوند. بسیاری از این افراد هر هفته باید استخر خود را چک نمایند تا از میزان کلر طبیعی موجود در ان مطمئن شوند پس در اینجا به این نتیجه می رسیم که سیستم تصفیه آب نمک برای زمانی که در منزل نیستید، سفر رفته اید و وقت چک کردن آن را ندارید بسیار مناسب می باشد چون به طور خودکار میزان کلر موجود در آب را در حالت تعادل نگه میدارد.
3. صدمه زدن به چشمان: در ابتدا باید گفت که این مورد به طور کامل حقیقت ندارد. بسیاری از افراد در زمان شنا در زیر آب چشمان خود را باز میکنند و بیش از 100 عدد از این مدل سیستم را نصب کرده ایم و هنوز به طور دقیق مشتری را نداشته ایم که از این مورد نسبت به سیستم تصفیه آب نمک شکایتی داشته باشد.
4. خورده شدن آب: اکثر شناگران، ممکن است که در زمان شنا کردن آب استخر را بخورند در این حالت میتوان گفت که مزه آب محصولات مجهز به سیستم تصفیه آب نمک بد نمی باشد و در زمان تماس با لب و دهان شناگران، مشکلی ایجاد نمی نماید.
5.  تمامی استخر و تجهیزات آن را تحت تاثیر خود قرار میدهد: در استخر های ساخته شده از بتون بدنه و تمامی وسایل آن تحت شعاع نمک موجود در سیستم میشود اما در مورد استخرهای فایبر گلاس می توان به این نکته اشاره نمود که بدنه آن از جنس پشم شیشه بوده که نمک موجود در سیستم تصفیه آن را از بین نمیبرد.
در آخر به 10 مورد مهم در انتخاب کالاست اشاره میکنیم:
-  میزان تعمیرات پایین
- کار کرد عالی با سیستم تصفیه آب نمک
- هزینه پایین
- نصب سریع
- سازگار با پوست بدن
- مناسب برای مصارف خانگی
- مقاوم در برابر رشد و نمو باکتری، آلودگی ها و...
- بدنه مقاوم، ظاهر چوبی زیبا
- سازگار با محیط زیست و استاندارد
- انعطاف پذیر
 
جمع بندی:
 
استخر پیش ساخته روی زمین یکی از راه های هیجان انگیز برای لذت بردن از محیط بیرون منزل در فصول و ماه های گرم سال مانند تابستان، بهار و اوایل پاییز می باشد. حیاط خلوت خود را می توانید به محیطی برای سرگرم شدن و انجام تفریحات آبی تبدیل نمایید. هزینه نصب و خریداری استخر ها می تواند بر اساس سایز و جنسی که دارد، متغیر باشد. برای پیدا کردن بهترین مدل باید چندین عامل مهم را در نظر بگیرید که با فضای حیاط خلوت شما هماهنگی داشته باشد. از مهندسین محلی خود در مورد نحوه راه اندازی، اجازه ساخت و ساز استخر سوال بپرسید. زمان خریداری استخر خود از شرکت اینتکس سوالات متداول را بپرسید. از اطلاعاتی که در اختیارتان خواهیم گذاشت، جهت خرید محصولی مناسب که هماهنگ با بودجه شما است، اقدام نمایید و سبک زندگی خود را تغییر دهید.
 
مرحله یک: محل نصب استخر پیش ساخته را انتخاب نمایید.
 
اولین گام در نصب یک استخر پیش ساخته روی زمین این است که در کدام محل میخواهید آنرا قرار دهید. استخرتان باید از خانه تان قابل مشاهده باشد طوری که بتوانید کودکان را در زمان آبتنی و شنا ببینید. باید آن را دور از درختان و دیگر گل و گیاهی که آویزان می باشد، نصب کنید. بهترین مکان را که در طول روز از طریق آفتاب گرمای متعادلی را دریافت میکند را انتخاب نمایید در ضمن در جایی که درختان وجود دارند، گرم تر خواهد شد. محل شما باید مجهز به برق و آب تا به آسانی بتوانید، پمپ استخر و سیستم فیلتر تصفیه را به کار بیاندازید.
 
مرحله دو: شکل و اندازه استخر را انتخاب نمایید.
 
تمامی ابعاد استخر را به طور کامل و دقیق اندازه گیری نمایید و محل مناسب با اندازه را با شکل آن نیز هماهنگی داشته باشد پیدا کنید. میانگین تعداد شناگران را نیز در نظر بگیرید.استخر های پیش ساخته در شکل دایره ای، مستطیلی و بیضی در دسترس می باشد. مدل دایره ای آن به نسبت سایر استخرها ارزان تر است. برای اینکه بخواهید از فضا استفاده و به راحتی شنا کنید، استخر مستطیلی و بیضی شکل را به شما پیشنهاد می دهیم. فضایی ایده آل برای انجام بازی هایی مانند والیبال مناسب را فراهم میکند. استخرهای مستطیلی و بیضی شکل نیاز به جداره و کناره های بیشتری دارند. در حالی که قطر یک استخر دایره ای شنا می تواند تا 33 فوت هم برسد و طول مستطیل می تواند به 25 فوت نیز برسد. اندازه استخر ها به شکل بیضی نیز حدودا تا 43 فوت میرسد. عمق آب در یک استخر پیش ساخته از 30 تا 52 اینچ متغیر می باشد. فضای نصب را به درستی انتخاب نمایید تا بتوانید به راحتی به تمام استخر دسترسی داشته و همچنین فضای کافی برای نصب پمپ و فیلتر نیز داشته باشید.
 
مرحله سه: ساختار استخر پیش ساخته را انتخاب نمایید.
 
استخر های پیش ساخته در طرح ها، رنگ های متنوع و مواد سازنده مختلفی ساخته شده است. اغلب آنها لایه داخلی از جنس وینیل دارد که با استیل، آلومینیوم و فریم  پشتیبانی می شود. بادوام ترین مواد می توان به استیل اشاره نمود که بالای 20 سال در این مدل استخر ها قدمت دارد ارزان تر از این جنس آلومینیوم و استخر های فریمی است که نصب آسان داشته و در مدت زمان کوتاهی راه اندازی میشود همچنین در زمانی که میخواهید جمع آوری کنید نیز به راحتی انجام می شود. سازندگان این محصولات از مواد ضد زنگ استفاده کرده اند. جنس استیل، آلومینیوم و فریم های موجود انتی اکسیدان می باشند و موجب می شود که سطح رویی استخر (بدنه) دچار زنگ زدگی نشود با وجود این استخر هایی که طرح فایبر گلاسی داشته از مدل های آلومینیومی و فریم دار گران تر است. دارای مزایایی هستند. در طول فرایند تولید، شرکت اینتکس می تواند قالب و حد فاصلی بین منحنی، نرده و قالب آن ایجاد نماید به همین دلیل این مدل از زنگ خوردگی در امان می باشد. استخر های فریم دار نیز گرما را سمت خود هدایت میکند. صاحب خانه ها میتوانند در فصل سرد سال از استخر های بادی از جنس وینیل استفاده نمایند زمانی که هوا سرد شود می توانید آن ها را خالی از باد کرده و در انباری منزل خود جمع اوری نمایید. رینگ بالایی پر از باد شده، پر از آب کنید تا شکل خود را بدست بیاورد در ضمن رینگ ان موجب می شود که آب از داخل آن به بیرون نریزد. یکی از مدل های دیگر برای استفاده موقتی نیز از چندین لایه با ماندگاری بالا ساخته شده است. از پی وی سی مقاوم شده و فشرده شده بوده که وزن سبکی دارد و با فریم مخصوص به خود بدنه ان نگهداری میشود و مانند سایر استخر پیش ساخته روی زمین به طور موقت کارایی دارد همچنین این مدلها در طرح بیضی (اوال) و دایره ای نیز قابلیت دسترسی دارند در حالیکه محصولات موقتی مانند استخرهای  فریم دار دوام و ماندگاری ندارند اما به نسبت آنان مقرون به صرفه می باشند و به آسانی حمل و نقل میشوند.
 
مرحله چهار: تجهیزات مورد نیاز را انتخاب نمایید.
 
علاوه بر اینکه استخر را خریداری نمایید، پمپ و فیلتر تصفیه خود را نیز میتوانید از شرکت اینتکس سفارش دهید چون برای شفاف و تمیز نگهداشتن آب نیاز به تجهیزات لازمه دارید. بسیار مهم می باشد که استخر و فیلترتان با دوام بوده و نحوه عملکرد آسانی داشته باشد. پمپ و فیلتر باید در سایز بزرگتری تهیه شده باشد که آب را بدون ایجاد فشار زیاد به پمپ تمیز نماید. جاروی مخصوص کف را از هر نوع الودگی و باکتری نگه می دارد بوسیله آن می توانید کف آن را تمیز نگه دارید در ضمن هزینه های مربوط به نوع و مقدار مواد شیمیایی استخر، کیت تست آب را تخمین بزنید. بر طبق شرایط جوی محل زندگی خود می توانید گرم کننده آب استخر را نیز خریداری نمایید در این صورت می توانید فصل شنا را برای خود طولانی تر کنید.
 
مرحله پنج: لوازم جانبی آن را انتخاب نمایید.
 
بعد از اینکه استخر و سایر تجهیزات مربوط به آن را خریداری کردید، نیاز به لوازم جانبی برای استخر خود نیز دارید. برطبق سایز نیاز به نردبان دارید تا به ورود و خروج تان به آب آسان تر شود. کاور روی آب نیز می توانید از ریختن شاخه و برگ، انواع آلودگی ها به آب جلوگیری نماید. قبل از نصب آن نیز به زیر انداز احتیاج دارید.
استخر پیش ساخته روی زمین به دلیل وجود دلایلی متفاوت بهترین انتخاب به حساب می آید در سایز و اندازه های متفاوت و شکل های متناسب که با بودجه تان هماهنگی داشته باشد نیز تولید شده است. از مواد متنوعی ساخته شده و دارای کیفیت و کارایی بالایی میباشد که برای سالها سرگرمی تان را ایجاد می نماید. از نظر ساختار کاملا ایده آل بوده و دارای تجهیزات لازمه مانند سیستم تصفیه و فیلتر آب می باشد. مانند یک استخر ساخته شده در زمین کیفیت بالایی از آب را به شما ارائه میدهد. اگرچه نوعی از محصولات که با حداقل هزینه ساخته شده اند اما می توانید انتظار داشتن مشکلاتی در فیلتر و تمیزی آب آن، جارو کردن کف ، تعمیرات و همراه مواد شیمیایی داشته باشید. در این مقاله میخواهیم به نحوه تمیز کردن، نگهداری و نکاتی در مورد جلوگیری از تیرگی استخررا به اختصار توضیح دهیم. عمده ترین مشکلی که اغلب مصرف کنندگان در رابطه با محصول خود دارند، تیره شدن اب داخلی استخر به مرور زمان در زمان استفاده می باشد. 
 
چگونه آب تیره استخر را تمیز کنیم؟
 
تعمیرات استخر پیش ساخته به آسانی صورت میگیرد و وقت زیادی را برای شما نمی گیرد اما در زمان تمیز کاری آب استخر با مشکلات مربوط به آن برای مدت زیادی دست و پنجه نرم میکنید. تبدیل شدن آب به رنگ تیره مانند آلارمی می باشد به این معنی که یکی از قسمت های استخر به خوبی کار نمیکند ممکن است به دلیل مواد شیمیایی و یا مشکلی حادتر باشد.نیازی به نگرانی نمی باشد چون ممکن است که پمپ تصفیه آب به خوبی کار نکرده باشد. در ابتدا دلیل تیره شدن آب استخرتان را پیدا کنید که اصولا همین مرحله اول یعنی تخمین زدن دلیل آن به تنهایی مشکل می باشد. اولین چیزی که باید چک شود، وجود باکتری و جلبک داخل بدنه می باشد. اگر جلبک و باکتری وجود داشت مرحله بعدی برای شما تمیز کردن آنها از روی سطح آب می باشد. اگر نه، در جست جوی پیدا کردن جواب قاطع برای این سوال که چرا آب تیره است باشید؟ تخمین بزنید که به چه دلیل بدنه یا آب استخر تیره شده است؟.
 
چگونه جلبک و قارچ ها را از استخر خود پاک کنیم؟
 
اگر باکتری و جلبک ها بر روی بدنه آن قابل دیدن بود مراحلی که خواهیم گفت را اجرا کنید. در این صورت تاحد زیادی میتوانید از رشد باکتری و جلبک ها جلوگیری نمایید.
-کف و دیواره را جارو کنید و فِرچه بکشید.
-کلر را طبق ابعاد استخر پیش ساخته خود به آب اضافه نمایید تا شوکی به سیستم فیلتر آب استخر وارد شود. این سیستم باید هر 24 ساعت یک بار شروع بکارکند.
-اگر باکتری و جلبک ها بعد از گذشت 12 الی 24 ساعت از بین نرفتند، برای دومین بار این کار را انجام دهید و دومین دوز از کلر را به آن اضافه نمایید.
-آلودگی و باکتری ها را بوسیله جارو از استخر خارج کنید.
اگر تمامی آلودگی و جلبک ها را از استخر خارج کردید اما هنوز آب آن به رنگ تیره بود پس استخرتان دچار مشکل بزرگتری شده است.
 
به چه دلیل استخر پیش ساخته من به رنگ تیره می باشد؟
 
دلایل بسیار زیادی در رابطه با این موضوع وجود دارد که میتوانید به هر کدام از آن ها مراجعه نموده تا چرایی تیره شدن آب استخر خود را پیدا کنید.
سیستم فیلتر آب را چک کنید. از تمیز بودن آن اطمینان حاصل نمایید، این دستگاه به مقدار توصیه شده و برای زمان 8 الی 12 ساعت در حال اجرا می باشد در ضمن این موضوع را مورد بررسی قرار دهید که فیلترتان کوچک نباشد.
پمپ استخر پیش ساخته خود را چک کنید. نحوه عملکرد پمپ آب را به دقت مورد بررسی قرار دهید، تمیز کاری، شست و شوی معکوس و اینکه اندازه پمپ با سایز استخرتان هماهنگی دارد را در نظر بگیرید.
سیستم چرخش آب را مورد بررسی قرار دهید. اطمینان حاصل پیدا کنید که شیوه جریان آب در یک بازه دایره ای شکل و مناسب قرار گرفته است.
شوک دادن و جارو کردن کف به طور منظم و به درستی چک شود. اگر نسبت به این مورد اطمینان ندارید پس همان موقع برای بار دیگر این کار را عملی کنید.
اگر به این نتیجه رسیدید که پمپ تصفیه آب در سایزی است که مناسب برای محصول نمی باشد، تصمیم به خرید یک پمپ آب جدید نمایید مانند یکی از مدل های پمپ های تصفیه ساخته شده شرکت اینتکس. اگر آب استخر در گردش مدور نمی باشد، این خلا را در نظر گرفته و به آن پاک کننده قوی بیافزایید تا در طول مدت استفاده به تعمیرکاری کمتری نیاز داشته باشد. اگر از نظر سایز، پمپ تان با خود استخر مطابقت داشته پس نحوه عملکرد آن بدرستی انجام می شود و فقط شما باید به طور منظم محصول خود را جارو کنید بعد از آن به احتمال زیاد تیره بودن آب استخر تان بدلیل تعادل مواد شیمیایی موجود است.
آب استخر خود را تست نمایید.
-کلر آزاد: 1-3 ppm
-کلر ترکیبی باید صفر باشد
-قلیایی کلر: 90-120 ppm
-سختی کلسیم: 250-300 ppm
 
نتیجه گیری
 
اگر تمامی موارد قبلی را اجرا نمودید اما هنوز استخر پیش ساخته شما تیره می باشد پس در اینجا باید به میزان مواد شیمیایی موجود دقت نمایید. Ph موجود را چک کنید. اگر از میزان تعادل بالاتر باشد از موادی استفاده نمایید که آن را کاهش دهد و به حالت قبلی خود برگردد. اگر ch آن زیاد باشد، با خارج نمودن مقادیر زیادی از کلری که استفاده می نمایید، آن را پایین بیاورید. بعد از تنظیم تعدل مواد شیمیایی موجود در آب، دوباره سیستم فیلتر تصفیه را 12 الی 24 ساعت به کار بیاندازید. اگر باز هم آب تیره رنگ بوده، مواد شیمیایی شفاف کننده به آب اضافه کنید تا دستگاه فیلترتان بتواند به راحتی تمامی کثیفی ها و آلودگی ها را از بین ببرد. بگذارید تا دستگاه فیلترتان کار کند تا به حالت عالی برسد. روند کارکرد آن ممکن است حدودا چند چرخه کوتاه نیاز داشته باشد اما مواظب باشید که از مواد شیمیایی بیش از حد استفاده ننمایید چون عوارض جانبی دارد.
اگر هنوز با کِدِر بودن آب استخر خود مشکل دارید، با نمایندگی اینتکس تماس حاصل فرمایید و نظر کارشناس مربوطه را در این مورد جویا شوید تا بتوانید مشکل خود را به راحتی حل نمایید.
 
تعمیرات هفتگی
 
برای اینکه بخواهید در تابستان در محیط کاملا امن و سالمی به آبتنی بپردازید باید به طور هفتگی به استخر پیش ساخته خود برسید و آن را تعمیر نمایید. در این جا یک سری از کارهای متداول در مورد تمیزکاری را به شما توضیح می دهیم.
 
اسکیمر
 
از این وسیله استفاده نمایید تا به راحتی بتوانید برگها، حشرات و الودگی های شناور بر روی آب استخر را جمع آوری نمایید. سعی کنید که این آلودگی ها را قبل از اینکه به عمق اب فرو رود چون در این صورت جمع کردن آنان سخت می شود.
 
فرچه کِشیدن
 
از فرچه استفاده نمایید تا کثیفی ها و آلودگی هایی که در یک جا جمع شده است را از بین ببرد، کل استخر را مخصوصا فضایی که تا سمت تخلیه آب استخر وجود دارد را کاملا فرچه کنید.
 
جارو کردن
 
سَر جاروی استخر پیش ساخته خود را همراه شلنگ مخصوص به خود داخل آب کنید تا به راحتی بوانید تمامی کثیفی ها و اشغال های آن را جمع کنید.
 
تمیز کردن اسکیمر
 
باید به طور هفتگی اسکیمر را تمیز نمایید و یا حتی در زمانی که نیاز دارد آن را تمیز کنید. پاکسازی اسکیمر موجب می شود که آشغالها و آلودگی ها را به خوبی جمع کند و عملکردی فوق العاده ای را از خود نشان دهد.
 
چک کردن سیستم چرخشی آب
 
سیستم چرخشی آب شامل عملکرد اسکیمر، پمپ تصفیه، صافی پمپ، تخلیه و فیلتر استخر پیش ساخته می باشد. این سیستم کمک می کند که مواد شیمیایی در بهترین حالت خود باشند و عملکردی فوق العاده داشته باشند و در این صورت می توانید اطمینان داشته باشید که آب استخرتان به طور کامل تمیز شده است. هر روز طبق عادت و زمان مخصوص به خود پمپ فیلتر تصفیه آب را بکار بیاندازید تا آب تمیز شود و در بهترین شرایط خود باقی بماند.
 
چک کردن فیلتر
 
سه نمونه فیلتر محبوب و مشهور وجود دارد که مورد استقبال اکثر افراد قرار گرفته است عبارتند از شنی، کارتریج و فیلتر عمودی DE میباشد. تمامی آلودگی ها و کثیفی های استخر را خارج میکند. بهتر است که در مدت زمان معین بر طبق زمان تعیین شده فیلتر های این سیستم را تمیز کنید.
 
شوک
 
آب استخر خود را از نظر کیفیت کنترل نمایید ( روزانه یا هفتگی بر طبق استفاده تان) و مواد شیمیایی لازمه را در حد نیاز به آب آن وارد نمایید. بر طبق دستورالعمل کارخانه سازنده آن عمل نمایید. هر شوک  به طور معمول موجب تمیز شدن آب استخر و از بین رفتن باکتری ها، آلودگی ها و سایر مواد ارگانیک دیگر میشود.
 
مطلب جدید تاریخ: 1396/02/11
 
چگونه تخلیه آب استخرهای پیش ساخته را انجام دهیم؟
 
پیشگفتار
زمانی که فصل زمستان را پیش رو داریم بسیار مهم است که نکات مراقبتی استخر را مخصوصا در زمانی که در منزل خود نصب کرده و از نوع پیش ساخته روی زمین میباشد را در نظر بگیرید. یکی از روش های متداول در مورد نگه داری این مدل محصولات در زمستان این است که آنها را خالی از آب کنیم و برای تابستان آتی نگه داری کنیم. حقیقت این است که شاید به دلیل دیگری این محصول را جمع کنید. یکی از مشکلات عمده ای وجود دارد این است که بسیاری از مردم بهترین روش نگه داری ان را تخلیه آب نمی دانند. اگر استخر دارید و نحوه تخلیه آب آن را نیز می دانید پس می توانید آن را سالهای متمادی استفاده نمایید.
 
به چه دلیل باید آن را خالی از آب کنیم؟
یکی از دلایل مهمی که باید آب آن را خالی کنیم، جلوگیری از رشد جلبک و باکتری موجود در استخر پیش ساخته می باشد در این صورت دیگر باید در تابستان به آب موجود در استخر به طور مداوم شوک وارد کنیم که البته کارساز نبوده و بهتر است در این جا از جاروی آب استفاده کرده تا تمام آلودگی های موجود جمع اوری شود اما در این جا نیز به این نتیجه میرسید که باید به طور کلی آب آن را تعویض نمایید. دلایل بسیار زیادی در مورد تخلیه آب استخر وجود دارد که در صورت عدم انجام درست و صحیح آن موجب ایجاد صدمه میشود.
 
نکته: در نظر بگیرید که تخلیه آب آن تنها راهکاره موجود برای شما می باش و با خالی نکردن آب آن نیز به دیواره های استخر صدمه وارد میسازید، آخرین راهکار در نظر گرفته شده، تخلیه آب می باشد.
 
چگونه آب استخر پیش ساخته را تخلیه نماییم؟
قبل از دست به کار شوید در این صورت باید روشی که میخواهید مورد استفاده قرار دهید را در نظر گرفته، برای مثال جهت انجلم این کار پمپ تخلیه به صورت برقی را مورد استفاده قرار داده اید یا می خواهید ان را بوسیله شلنگ یا سطل خالی نمایید. در نظر داشته باشید که اب را در کجا میخواهید تخلیه نمایید در این صورت ریختن بیش از حد آب به روی بدنه در زمان تخلیه به وسیله شلنگ به بدنه آن و فریم موجود آسیب میرساند.
یک راهکار مفید برای این کار به شما ارائه میدهیم که در روز گرم و آفتابی جهت انجام این کار اقدام نموده اگر از شلنگ حیاط برای این عملکرد استفاده میکنید حدودا هر یک ساعت 10 سانتی متر از آن را خالی میشود از شلنگ پهن تری استفاده کنید تا میزان آب بیشتری نیز از استخر خالی شود و سرعت بیشتری به روند این کار ببخشد البته بستگی به اندازه و ابعاد محصول پیش ساخته تان دارد.
 
نکته مکمل و کاربردی:
این صفحه توضیحاتی راجع به نصب و راه اندازی انواع استخر پیش ساخته فلزی، فایبر گلاس و برزنتی اینتکس دارد، بسیاری از متقاضیان درخواست مطالعه روش نصب استخر ایزی ست را دارند که با کلیک روی لینک زیر میتوانند به صفحه مربوطه هدایت شوند، این قسمت برای مقایسه خریدارنی که قبل از خرید استخر نیاز به راهنمایی نصب دارند، ارائه میگردد: